4,5G ve Geti̇receği̇ Yeni̇li̇kler

Türkiye, 1 Nisan tarihi itibariyle yeni bir döneme geçiş yapıyor. 4.5G teknolojisinin kullanıma sunulması ile birlikte hayatımızda neler değişecek?

4,5G ve Geti̇receği̇ Yeni̇li̇kler

Paylaş

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın talimatıyla hazırlanan kitapçıkta, “4,5G nedir?, 3G ve 4,5G teknoloji arasındaki farklar nedir? 4,5G yetkilendirilmesi ile ne sağlanmıştır?, 4,5G’den nasıl yararlanırım?” gibi başlıklarda yapılan açıklamalar yer alıyor. 4.5G teknolojisinin, Türkiye ve tüketicilere sağlayacağı faydalar ve getireceği yenilikler kitapçıkta anlatılanlardan. BTK Başkanı Sayın Ömer Fatih Sayan’ ın hazırlattığı kitapçıkta 4.5G teknolojisiyle ilgili merak edilenler cevaplandırılmış.

BTK Başkanıın hazırlattıığı kitapçıkta 4,5G’nin getireceği yenilikler şöyle sıralandı:

  • İşletmecilerin sahip oldukları frekansın 183,8 MHz’den 549,2 MHz’e kadar çıkmasıyla mobil internet hızı, hem veri indirme hem de veri gönderme yönünde en az 10 kat artacak
  • Daha net video görüşmeleri sağlanacak
  • Kapsama alanından kaynaklanan sorunlar azalacak
  • Sosyal medyada çok daha hızlı paylaşım yapılabilecek
  • Yüksek hızda ve kesintisiz bağlantı sağlanacağı için makineler arası iletişim (M2M), nesnelerin interneti (IoT), bulut bilişim, internet protokolü ile TV, akıllı şehirler, uzaktan kontrol edilecek robot teknolojisinin tele ameliyatlarda kullanımı gibi birtakım konularda gelişmeler sağlanacak, böylece yaşam kalitesi yükselecek
  • Belgelere her yerden, her cihazdan, her an erişebilecek
  • Akıllı ev sistemleri yaygınlaşacak ve akıllı şehirler kurulabilecek
4,5G ve Geti̇receği̇ Yeni̇li̇kler

Görsel: Anadolu Ajansı
4,5G ve Geti̇receği̇ Yeni̇li̇kler

4.5G yetkilendirme belgesi alan operatörler Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom şimdiden tüm hazırlıklarını tamamladı ve 4.5G için özel kampanya ve tarifelerle tüketicileri cezbetmeyi amaçlıyor. 1 Nisan itibariyle ülkemizde devreye girecek olan bu yeni 4.5G teknolojisi ile bakalım hayatımızda neler değişecek? 2 gün kalmış durumda, merakla bekleyip göreceğiz.

4.5G ile ilgili tüm haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

AndroideGeL Android Uygulaması İndir, teknoloji haberleri anında cebinde!
Takip Et

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.
Takip Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir