İşte Emojilerin Gizli ve Bilinmeyen Anlamları!

Hayatımızın bir parçası olan Emojilerin bilinmeyen ve gizli kalmış anlamları nelerdir? Sıklıkla kullandığımız emojiler hakkında bilinmeyenler?

İşte Emojilerin Gizli ve Bilinmeyen Anlamları!

Paylaş

Akıllı telefonların hızla artması ve artık hayatımızın her anında kullanımının yaygınlaşmasından sonra duyguların, ifadelerin kelimelere ihtiyaç duymadan ifade etmemizi sağlayan Emojiler ile ilgili sizlere daha önce de bilgiler vermiştik. Android emoji anlamları arasından derlediğimiz yazımızda bazı emoji anlamları hatta hiç duymadığınız, görmediğiniz yada rastlamadığınız emojilerin de anlamlarını yazımızda bulabileceksiniz. Bu yazımızda İşte Emojilerin Gizli ve Bilinmeyen Anlamları ile ilgili detaylara bakacağız.

Emoji Nedir?

Kelimelere dayalı bir sohbete kişilik katmanın en şahane yolu Emoji’dir. – Jeremy Burge

Emojiler, elektronik mesajlarda ve web sitelerinde yer alan mesaj, diğer iletileri zenginleştirmek adına kullanılabilecek ideografi ve smiley içeren uygulamadır. Vikipedi

Dünyaca ünlü BBC kanalı Emoji haberi yaparak gizli ve bilinmeyen anlamlarını derledi. Emojiler kimine göre bir “lisana” dönüştü. Dahası tıpkı bir dilde kelimelerin farklı anlamları olduğu gibi emojiler de farklı anlamlarda kullanılmaya başlanır oldu.

Emojilerin kullanımı ile alakalı yaptığımız Android’de Kişisel Emoji Eklemesi Nasıl Yapılır? haberimize de göz atmanızı varsa sorunuz yorum göndermenizi bekleriz.

İşte Emojilerin Gizli ve Bilinmeyen Anlamları!

Kruvasan

Kruvasan Emoji

Taptaze görüntüsüyle bir seneden kısa bir süre önce kullanıma sokulan kruvasan emojisi, mevcut anlamının dışında, diktatörlüğün, faşizmin sembolü olarak da kullanılıyor.

Bunun arkasında ise İngiltere’nin ünlü perakende şirketi Tesco’nun mağazalarında yalnızca sade kruvasan satma kararı yatıyor. Bunu faşist bir adım olarak yorumlayanlar, kruvasan’ı özgürlüğün sembolü olarak kullanmaya da başladı.

El Sallama

El sallama emoji

Merhaba ya da güle güle anlamında kullanılan el sallama emoji’sinin Çin’deki sosyal medya kullanıcıları için çok farklı bir anlamı bulunuyor. Bu sembol Çin’de, “güle güle artık benim arkadaşım değilsin” anlamına geliyor. Hatta batı kültüründeki “ortak parmak” işareti anlamına geldiği de söyleniyor.

Avokado

Avokado Emoji

Avokada emojinin anlamı hakkında çok fazla görüş var. Bunlar arasında en popüler olanlarından biri, avokadonun, “ırkçı değilim” demenin bir sembolü olduğu…

Emoji Kafada

emoji kafada

Sanal dünyanın son sembollerinden emoji içeren kafa ne anlama gelebilir? Yoksa hüzünlü birini mi çağrıştırıyor? Gülüyor mu?

Ağlıyor mu? İşte kişiden kişiye anlamı değişen bir emojinin esas anlamını okuduğunuzda ise şaşıracaksınız. Anlamı “kafam her zaman akıllı telefonumda”…

Korkutucu Palyaço

Korkutucu Palyaço Emoji

Bu ifade özellikle son bir sene içinde dünya üzerindeki “baskıcı, çılgın liderleri” sembolize etmek için kullanılır oldu.

Havuç Çiftçisi

Havuç Çiftçisi Emoji

Bu ifade ise geleceğe dair umutların sembolü olarak kullanılıyor.

Emoji ve anlamları

Yukarıdaki ifadeyi hiç kullandınız mı? Peki ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Bu emojinin içerisinde ne olduğunu okuyabiliyor musunuz? Bir reklam çalışmasının metnini içeren bu emoji Apple’ın ‘Think Different’ yani ‘farklı düşün’ reklam çalışmasının metni.

Emoji anlamı nedir?

Sık kullanılan emojilerin başında gelen yukarıdaki emoji anlamı ise ülkelere göre değişiyor. Örneğin biz Türkler bu emojiyi “İnşallah Olur” gibi anlamlarda kullansak da Japon halkı nezdinde bu emojinin anlamı “Özür Dilemek”.

Emoji ile nasıl özür dilemeye çalışırız?

Zaman zaman sıkıldığımız olur işte biz bu emojiyi sıkıldığımız anlarda kullanıyoruz fakat anlamı farklı. Gerçek anlamı ‘ÖZÜR DİLERİM’.

Nezle olduğumuzda hangi emoji kullanırız?

Yukarıdaki emoji ilk baktığımızda ağlayan, göz yaşı döken gibi geliyor olabilir fakat aslında hastalanan, nezle, grip olan, soğuk algınlığına yakalanmış bir emoji.

Apple Icall emoji

Temmuz 17, teknoloji devi Apple şirketinin ICAL uygulamasını çıkardığı günü temsil ediyor.

Emojinin içindeki gerçek anahtar kod

Anahtarın üzerindekiler ne anlama geliyor? Acaba gerçek kod olabilir mi? Cevabımız EVET.

Emojilerin Bilinmeyen Anlamları

Emojilerin Bilinmeyen Anlamları

Emojilerin Bilinmeyen Anlamları

Not: Bu sevimli emojiler ile ilgili yapılan araştırmaya göre göre sosyal medya ağı Twitter’da en çok kullanılan emoji sembolü, kalp işaretidir.

Emojinin mucidi kim?
Emoji mucidi bir Japon vatandaşı olan Shigetaka Kurita’dır.

Emojinin ilk kullanımı
İlk emoji 1998 yılında Japonya’ da faaliyet gösteren NTT DOCOMO adlı bir firmanın i-mode adlı mobil cihazında kullanıldığını biliyor musunuz?

Emoji nedir?
Emoji kelimesindeki “E” görsel, “Moji” ise karakter anlamı taşıyor yani sanalda kişinin ifade yansıtması gibi algılayabilirsiniz emojileri.

Bilgisayarımızda Nasıl Emoji Kullanırız?

AndroideGeL Android Uygulaması İndir, teknoloji haberleri anında cebinde!
Takip Et

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.
Takip Et

Latest posts by A. Özgün Okay (see all)

 1. Müberra Gürer dedi ki:

  #emojiler ne kazandırıyor? Kullanırken acaba doğru anlamımı kullanıyoruz valla ben şahsen çok fazla kullanmam ama bu devir onların devri 🙂

 2. Kayhan Yıldız dedi ki:

  Değişik emojiler var cidden bazen emojilerin anlamlarını bilmeden kullanıyoruz.

 3. Beril Güçer dedi ki:

  O kadar çok kullanan var ki emoji ve tabii çok var aralarında mutlaka anlamlarını bilmediklerimiz vardır? Bence yazıyı geliştirebilirsiniz daha çok vaar böyle anlamlarını bilmediklerimiz.

 4. Emre Çelebi dedi ki:

  Arkadaşlar bu kafada emoji gerçekten anlamı bu mu ya?

 5. Rengin Arkın dedi ki:

  #emojiler ! #kelimelerleifadeetmeyelim !
  El sallayan emoji iyiymiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir