Android

5 Yıldır Var Olan Android Açığı Kapatıldı

5 yıldır Android işletim sistemi için geçerli olan bir açık nihayet yayınlanan son güncelleme ile birlikte kapatıldı. Uzun süredir söz konusu olan bu açıkla birlikte Android mobil işletim sistemini kullanan telefonlar büyük bir risk altındaydı. Fakat Android’ in her sürümü için risk ortadan kalkmış değil. Bazıları hala risk altında…

Her geçen gün Android mobil işletim sistemini daha güvenli hale getirmek isteyen Google sonunda 5 yıldır geçerli olan bir açığı daha kapatmış bulunmakta. Mayıs ayında sunulan bu güncelleme ile söz konusu açık kapatıldı. Ancak eski sürümlerin bazılarında hala bu açık devam ediyor. İlerleyen günlerde de o sürümlerde yer alan açıkların kapatılacağını düşünüyoruz.

5 Yıldır Var Olan Android Açığı Kapatıldı

CVE-2016-2060 söz konusu açığın kod adı. Bu açıktan dolayı bazı uygulamalar hem SMS hem de telefon veri tabanına erişebiliyordu. Bu durum özel bilgilerin ele geçirilmesi konusunda büyük bir tehlike oluşturmaktaydı.

AÇIK HANGİ TELEFONLAR İÇİN HALA GEÇERLİ?

Yukarıda söz ettiğimiz tehlikeli açık Android 4.3 Jelly Bean ve bu sürümden daha eski olanları için hala geçerli. Ancak bu telefonu kullanan kişilerin es geçilmesi de mümkün değil. Çünkü azımsanmayacak kadar çok kişi söz konusu eski sürümleri kullanıyor.

Nadir

Akıllı telefon konularına oldukça ilgili olan yazarımız, AndroideGeL Teknoloji Haber sitesi için yazıyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu