Android

Aman Dİkkat: Bulaştığı Cihazdaki Tüm Verileri Siliyor!

Şüphesiz ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan akıllı telefon ve tablet işletim sistemi Android. Cihazlarınızı korumanın ne denli önemli olduğunuzu unutmayın. Android üzerinden yeni bir virüs ortaya çıktı. Sms yoluyla ortaya çıkan bu virüs cihazınıza bulaştığı anda tüm verilerinizi silmeye kadar gidiyor. Aman dikkat…

Mobilde özgürlüğü tercih edenlerin işletim sistemi Android yapısı gereği tehlikelere açık ve bu sistemi kullanan birçok cihaz bulunduğundan ve Google’ın denetiminde olduğundan herhangi bir güvenlik sorunu oluşması durumunda tüm cihazlara aynı anda güncelleme sunulması mümkün olmuyor. Hal böyle olunca zayıf noktadan kullanıcıları vurmaya çalışan hacker’lar her gün yeni bir zararlı ile bizleri tanıştırıyor. Bu seferki zararlı Mazar adında cihaza kısa mesaj yoluyla bulaşan bir bot. Multimedya mesajı olarak görünen kurbanın içerisindeki bağlantıyı tıklamasıyla Android telefonun derinlerine nüfuz eden zararlı cihazdaki tüm verileri siliyor; tabiri yerinde ise cihazı tertemiz yapıyor. SAKIN TIKLAMAYIN!

Bulaştığı Cihazdaki Tüm Verileri Siliyor!
 

Mazar Bot denilen bu virüsün verdiği diğer zararlar;

Android telefonlarda arka kapı açarak telefonu kontrol etme ve izleme imkanı vermesi,
Faturayı şişiren yurt dışı numaralara kısa mesaj gönderme,
Tüm kısa mesajları okuma ki bunlara bankacılık uygulamalarına giriş için gönderilen şifreler ve iki adımlı doğrulama kodları dahil,
Cihaza tam erişim; dolayısıyla cihazı alt üst etme
"You have received a multimedia message from +[country code] [sender number] Follow the link http: //www.mmsforyou [.] Net / mms.apk to view the message."

Yukarıdaki mesajı alırsanız merak edip asla açmayın!

Bu tarz zararlılardan korunma yolları:

  • SMS ve MMS mesajlarındaki bağlantılara asla tıklamayın.
  • Telefonunuzun ayarlarından bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirmelere izin veri kapatın.
  • Antivirüs uygulaması kurun.
  • Güvenilir olmayan WiFi ağlarına bağlanmayın ve kullanmadığınız zaman WiFi'ı kapatın.
  • Ücretli VPN uygulamalarını tercih edin.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu