Android

Android 5.0 Lollipop ile gelecek 20 bomba özellik!

Reklam

Dünyada en fazla kullanılan mobil işletim sistemlerinden birisi olan Android, yeni 20 özellikle kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

İşte Android 5.0 Lollipop ile gelecek 20 yeni özellik;

1- Yeni Oyun Sürpriz Yumurta: Android uygulamasının yeni özelliği, Lollipop içine birtakım oyunlar yerleştirmek olacak. Mesela oyunun birinde dondurma, jelibonlar gibi ürünler yerleştirilerek oyun severlere sunulacak.
Android-Lollipop
2- Tap & Go ile Daha kolay: Android’in sunacağı yeni özellikler arasında ise, en işe yarayan uygulamalardan birisi olmaya aday bir uygulama olan Tap & Go olacak. Bu uygulama sayesinde cihazınızı değiştiğiniz de, eski cihazınızda ki tüm bilgileri, yeni cihazınıza aktarmak mümkün olacak. Arama geçmişinden tutunda, cihazınıza kaydettiğiniz notlar ve birçok uygulamalar Tap & Go sayesinde, bluetooth yardımıyla yeni cihazınıza atılabilecek.
Android 5.0 ile gelecek 20 bomba özellik!
3- Ayarlarda arama: Android Lollipop 5.0 işletim sistemiyle gelen özelliklerinden birisi olması beklenen, Ayarlardan arama özelliği sayesinde, ayarlar kısmında birtakım değişiklikler yapmak istediğinizde, arama kısmını kullanmanız son derece kullanışlı olacaktır.
Android-Lollipop-3
4- Özellikler ve panel kısmına hızlı ulaşım: Android işletim sistemine sahip cihazlarınızda, lollipop ile gelecek olan bir diğer özellikle, artık panel ve özelliklere daha hızlı ulaşım sağlayabilecek olmanız. Bunu yaparken iki parmağınızla birlikte, panel ekranını aşağı doğru çekmek yeterli olacaktır.
Android-Lollipop-4
5- Yardımcı ışık özelliği: Android 5.0 Lollipop da, artık yardımcı ışık üst panelde hazır bekliyor olacak. Android eski sürümlerinde bu özelliğe sahip olabilmek için uygulamayı indirmeniz gerekiyordu. Yeni android sürümünde ise bu özelliği kullanabilmek için, paneli aşağı doğru çekmek yeterli olacaktır. Yardımcı ışık özelliğinin İngilizce ismi ise ‘Built-in Flashlight’.
Android-Lollipop-5
6- Veri kullanımını rahatlıkla kontrol edebilirsiniz: Android Lollipop 5.0 ile gelecek ve en kullanışlı özelliklerden birisi olmasını beklediğimiz, veri kullanımı kontrol özelliği ile, artık içiniz daha rahat olacak. Bu özellik sayesinde kullandığınız veriyi görebilir ve kullanımla ilgili kısıtlama yapabilirsiniz.
Android-Lollipop-6
7- Alarma ulaşmak artık daha kolay: Gelmesi beklenen yeni özellik sayesinde, saat uygulamasına rahatlıkla erişebilir ve alarm ayarlarınızı da böylelikle rahatlıkla değiştirebilirsiniz.
Android-Lollipop-5
8- Sosyal medya bildirimlerini kapatıp açabilirsiniz: Android işletim sistemi facebook ve twitter gibi sosyal medya bildirimlerini, rahatlıkla kontrol edebilmenize olanak tanıyacak yeni bir özellikle geliyor. Bu özellik sayesinde sosyal medya bildirimlerine istediğiniz zaman kapatıp açabilirsiniz.
Android-Lollipop-7
9- Gelen içerikleri gizleyebilirsiniz: Android’in eski sürümlerinde gelen aramalar yada mesajların bir bölümünün ana ekrana yansıması, bazen istenmeyen bir durum olarak görülebilmekteydi. Ancak bu yeni uygulama sayesinde bu bildirimleri, istediğiniz gibi kontrol altına alabilirsiniz.
Android-Lollipop-8
10- Disable lockscreen notificasinos sltogether: Lollipop 5 yeni sürümü ile gelecek bu özellik sayesinde ise, tüm bildirimleri kilit ekranından kaldırmak mümkün olacak.
Android-Lollipop-9
11- Android akıllı kilit: Bluetooth’u çok sık kullananlar için, oldukça gelişmiş bir uygulamada akıllı kilit sistemi. Zira akıllı kilit sistemi sayesinde bluetooth kapalı olsa dahi, daha önceden ‘ Güvenilir cihaz’ olarak kaydettiğiniz cihazlarla aynı ortama geldiğinizde bluetooth kapalı dahi olsa otomatik olarak açılacak.
Android-Lollipop-10
12- Priority mode: Yine Android işletim sistemine yakışır harika bir özellik. Bu özellik sayesinde telefonunuzu dilediğiniz zaman sadece aramalara, ya da sadece mesajlara kapatabilirsiniz. Mesela arama özelliği açıkken,mesaj alımlarını kapatabilirsiniz. Ya da bunun tam tersini yapmanızda mümkün.
Android-Lollipop-11
13- Misafir kullanıcı özelliği: Artık bilgisayarlarınızda olduğu gibi, android akıllı cep telefonlarınızda da, misafir kullanıcı özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Örneğin birine kısa süreliğine cep telefonunuzu vereceğiniz zaman, misafir kullanıcı özelliğini açarak kendi bilgilerinizin görülmesini engelleyebilirsiniz.
Android-Lollipop-12
14- Uygulama kilit özelliği: Bu özellik sayesinde istediğiniz uygulamaları kilitleyerek, telefonunuzun yanında olmadığı anlarda bu özelliklere başkası tarafından giriş yapılmamasını sağlayabilirsiniz.
Android-Lollipop-13
15- Raw formatında fotoğraf çekme imkanı: Böylece çektiğiniz fotoğrafları daha bol seçenekli hale getirebilir, birtakım değişiklikler yapabilirsiniz. Aynı zamanda çektiğiniz fotoğrafları, istediğiniz formatta kullanmakta mümkün.
Android-Lollipop-14
16- Saat uygulaması: Her ne kadar basit bir özellik olsa da, kullanışlı bir özellik olacağını düşünüyorum. Bu özellikle, saat uygulamanız gece gündüz özelliğine göre renk değiştirebiliyor.
Android-Lollipop-15
17- High contrast yazı özelliği: Bu özelliği kullanarak artık yazılarınızı ve arka plan resimlerinizi birbirinden ayırabilirsiniz.
Android-Lollipop-16
18- Kesintisiz arama özelliği: Kesintisiz arama özelliği ile, artık akıllı cihazınıza başka bir uygulama kullanırken gelen aramalar, cihazınızın ekranını tamamen kaplamayacak.
Android-Lollipop-17
19- ‘Yeniden başlat’ uygulamaları etkilemeyecek: Lollipop’dan önce akıllı cihazların yeniden başlatılması, arka planda çalışan uygulamalar için bir sorundu. Ancak Android’in yeni güncellemesi ile gelecek özellik sayesinde, bu sorun ortadan kalkmış olacak.
Android-Lollipop-18
20- Built-in color correction: Bu özellik ise renk körlüğü bulunan insanlar için geçerli. Özellik sayesinde renk körlüğü bulunan kişiler, renkleri 3 farklı şekilde düzenleme imkanına kavuşacaklar.
Android-Lollipop-19

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir Yorum

  1. Android işletim sistemi gerçekten son derece kullanışlı bir yapıya sahip. Akıllı cihazlarda en fazla tercih edilenler arasında yer almasının sebeplerinin başında kullanıcı odaklı güncellemeler yapması geliyor. Zira bana göre ne applenin kullandığı işletim sistemleri nede diğerleri. Android işletim sistemini tek geçerim. Heleki 5.0 Lollipop geldiki tadından yenmez oldu. Ayrıca siteniz gayet güzel. Son derece yararlı bilgiler veriyorsunuz. Sık kullanılanlar listesine ekledim bile. Sıkı bir takipçinizim. Teşekkürler androidegel.com en güncel android bilgilerini sayenizde anlık olarak takip ediyorum. Hergün yeni birkaç haberle bizi bilgiye doyuruyorsunuz. Bir android sever olarak sonsuz teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
Başa dön tuşu