AndroidAndroTabletMobilTeknoloji

Android 5.0 ve Beklentiler

Android Lollipop

Google bugün bir sürpriz yaparak Nexus Android TV Player mekanizma beklenen Nexus 6 ve 9 Nexus cihazları gösterdi. Bununla ilgili Haziran’dan bu yana spekülasyonlar zaten vardı. Android 5.0 diyarında bu isimler spekülasyonlarına son noktayı koyarak adını Lolipop koydu. Bu isimle ilgili bir takım alaycı konuşmalar geçse de en azından cihazlar için bu deneyim kaçınılmaz.

En belirgin özelliklerinden biri Google’nın yeni görsel dili, malzeme tasarım özelliğidir. Biz bunu burada derinlemesine ele almasak da, şu kadarını söyleyebilirz ki tasarım gerçekten güzel duruyor. Esneklik ve ileri hareketli tüm Android 5.0 aygıtta aynı görsel deneyimi az çok alırsanız emin olun bunun en güzel yanıbir akıllı telefon, tablet, smartwatch bir veya bir TV gibi akıllı cihazlar kullanılabilecek bir tasarım yapısına sahip olmasıdır.
Tema yanındaki kullanıcıların hemen tebliğ değişiklikleri kavramak ve son olarak, hızlı ayarlar. Şimdi halk bilinen ve Android lolipop “dikkat” tebliğ et taklit bildirimleri, değişiklikleri görüntülemek için yeni bir yol genişletmek için bile lockscreen. Ayrıca, geçici olarak belirli kişilerden gelen bazı bildirimler belirli dönemlerinde kapatma yeni öncelik ayarları, ses düğmeleri erişilebilir sağlar. Kısacası, Android en sonunda kendi yerleşik yapmak değil rahatsız/engelleme modu özelliği kullandı. Google hala hızlı ayarları seçeneklerini özelleştirmek kullanıcı tarafına izin vermez iken, onlar el feneri ve hotspot gibi birkaç yenilerini ekledi ve üzerinde olanlar zaten orada gelişmiş halde bu yeni Android 5.0 Lollipop ile. Ve elbette bu özellikler bile yeterince dikkat çekici.
Android Lollipop
Android lolipop tarafında daha fazlası var özelliklerin derinliklerinde. Yapısal bir değişiklik fazla olmasa da bu değişikliklerin kullanımını ilerleyen dönemlerde daha fazla inceleme şansına sahip olacağız. Birkaç gün önce ortaya çıkan Android 5.0 da Nexus 6 ve onun 64 Tegra K1 Denver tarafından 64-bit CPU deneyiminden yararlanan ilk sürümüdür. Android TV desteği ile birlikte entegre halde olması ayrıca incelenmesi gereken bir konu fakat bu özellik bile gerçekten dikkat çekici. Ve tabii ki geliştirilmiş pil verimliliği sonunda istenilen seviyelere çekilebildi mi? Pil konusunda kullanıcıların zorlandığı bir gerçek. Acaba Android 5.0 bize be gibi günlük kullanım deneyimi yaşatacak? Gelen duyumlara göre batarya yani pil konusunda bir çok iyileştirmeler mevcut. Eklenen modlar ile akıllı cihazınızda batarya konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz görüşündeyiz fakat halen şu bilinmeli ki batarya konusu kullanıcıları ve telefon üreticilerini önümüzdeki yıllarda zorlamaya devam edecek.
Android Lollipop
Google da lolipop için üzerine odaklanmış bu şaşırtıcı değil. Bu yüzden güvenlik için son zamanlarda, cihazlar ve bulut kullanımı konusunda bir takım şüpheler var. Şimdi tüm uygulamalar için zorunlu SELinux ile başladı. Aygıt şifreleme şimdi yeni cihazlar Android 5.0 için kullanımda, ileri düzeydeki kullanıcılar için ağır bir yük olabilir ama başka bir büyük bir güvenlik özelliği için varsayılan olarak etkinleştirilebilir. Yeni bir Android kullanımı için bu özellikleri çözmek gerekebilir. Akıllı kilit smartwatch veya yüz tanıma gibi diğer aygıtlar akıllı telefonlar kilidini açmanıza izin verir.

Farklı tür kullanıcıya ilgi olabilir çok daha fazla yeni özellik vardır. İşte bu yeni gelen özellikleri ilerleyen günlerde detayları ile inceliyor olacağız.

Burada önemli olan Google ‘ın bu yeni Android 5.0 güncellemesinin son kullanıcıya nasıl yansıyacağı ve kullanımından kaynaklı problemlerin olup olmaması. Eğer bu konuda Akıllı telefon üreticileri son kullanıcıya bu yeni gelen özellikleri aktarabilir ise müthiş bir iş yapmış olabilirler. Yoksa bizler halen Nexus telefonların tadını kendi marka telefonlarımızda lamayacak mıyız? Siz de biliyorsunuz ki Nexus Google telefonu olduğu için rahatçana çıkan her Android sürümü kendi telefon, tabletlerine ve diğer akıllı cihazlarına aktarabiliyor. Burada iş diğer Akıllı telefon üreticilerine düşüyor.

Bekleyip göreceğiz…

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu