Nasıl Yapılır?

Android Telefon Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

Bataryanın çabuk bitmesi, bilgisayara yakın özelliklerinin yanı sıra adeta bir cep kamerası olarak ön plana çıkan akıllı telefonların en büyük problemleri arasında yer alıyor.

Ancak buradaki tek sorun pilin günlük kullanımının çok kısa olması değil. Aynı zamanda ömürleri de çabuk bitebiliyor.

Peki, akıllı telefonlarda bataryayı daha uzun kullanmanın yöntemleri neler? Android Telefon Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

Batarya Ömrü Yeterli mi?

Akıllı telefon bataryalarının şarj olmadan daha uzun süre kullanılabilmesi için alınan önlemler yalnızca günü kurtarmakla sınırlı kalıyor ve piller yıpranarak ilk zamanlardaki kadar sağlıklı performans veremiyorlar. Bu nedenle pili daha uzun ömürlü kullanmak için alınması gereken bazı önlemler olduğunu hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Batarya Analiz Programı

Androidde bataryanın mevcut performansı hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle batarya analiz programı indirmek gerekiyor. Aralarında tercih yapabileceğiniz birçok ücretsiz seçenek mevcut. Bu uygulamalar yalnızca bataryanın mevcut gücünü yansıtmakla sınırlı kalmıyor.

Aynı zamanda bataryayı daha uzun süre bozmadan kullanmak için izlenmesi gereken yollar hakkında da bilgi veriyor.

Batarya Hangi Seviyede Şarja Konmalı?

Telefon bataryalarını daha uzun ömürlü kullanmanın yollarından bir tanesi de pilin enerjisini sonuna kadar harcamamaktır. Örneğin şarj seviyesi %30 olduğunda telefonu şarja koymak en doğrusu olacaktır.

Bunun yanı sıra telefonların uzun süre şarjda kalmasının bataryayı bozacağı söylense de akıllı telefonlar şarjları dolduğunda enerji almayı kestikleri için böyle bir durum söz konusu değil.

[affiliate_news2 id=”4298″]

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Androidde pil düşmanı olarka tabir edilen unsurlar arasında arka planda çalışmaya devam eden uygulamalarda yer almaktadır. Örneğin işi bitince kapatılmayan; mobil oyunlar, Skype, sosyal medya uygulamaları, içerik düzenleme programları, Facebook vb. türler bunların başında gelir.

Android pil ömrü uzatma
Kaynak: Google Plus

Uygulama üzerinde yapacak bir şey kalmadığında onu tamamen kapatmak bataryayı daha sağlıklı kullanma açısından faydalı olacaktır.

Orjinal Şarj Kablosu Kullanın

Bataryanın şarj olma süresini ve kullanım ömrünü etkileyen en kritik noktalardan bir tanesi de orijinal olmayan şarj kabloları ve cihazlarıdır. Genelde ucuz fiyat aralıklarına sahip olduğu için tercih edilen bu cihazlar telefonu saatler içerisinde ancak şarj edebildiği gibi kısa zaman aralıklarında bataryanın bozulmasına da yol açacaktır.

[affiliate_news2 id=”2910″]

Bu nedenle her zaman orijinal ürün tedarik edilmesine özen gösterilmeli, bulunamıyorsa da güvenilir tavsiye edilen şarj ürünleri tercih edilmelidir.

Batarya ömrü konusunda deneyimlerinizi aşağıdaki youm kısmından bizimle paylaşın.

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

8 Yorum

  1. Ve telefon performans açısından toparladı tabi. ama batarya ömrü açısından yine iphone vasatlığı devam ediyor. benim telefon galaxy s5

  2. şu anki Batarya teknolojisi ile 2012 arasında epey fark var, hem Ömür hem de kapasite bakımından.. Batarya için titiz oldunuz mu bilemem yani %40 ila %80 arası doluluk oranı ömrü uzatıyor. Yazı için teşekkürler androidegel

  3. Hatta işlevlerini tümüyle kullanmanız için hem saatin hem de telefonun bluetoothunu acık bırakmanız gerekiyor. Bu yüzden her ikisinin de batarya ömrü azalıyor. Dediğim gibi düşük verimlilik ve fazla sarfiyat.

  4. Adı hariç neredeyse #telefon özelliğini kullanmadığımız #cep telefonunda bize dayatılan incelik ve estetiktir. Oysa ki bu iki özelliği kullanırken değiştiriyoruz. Koruma kılıfı, ek batarya vb. Bize lazım olan sağlamlık, pil ömrü, güçlü donanım. Veya kişiye özel üretim.

  5. Konu hakkında detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz, batarya ömrü konusu android cihazlar için problem olmaya devam eidyor 🙁

  6. Batarya ömrü daha uzun acaba hangi akıllı telefon var, editörlerinize duyurulur bi haber hazırlayın bu konuda o zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu