Android

Android uygulamalarında mobil veri kullanımı nasıl kısıtlanır?

Ülkemizde cep yakan fiyatlarla sunulan internet paketleri derdimiz olmuş durumda. Peki arka plandaki uygulamaların daha az internet kullanmasını nasıl sağlayabiliriz? Android uygulamalarında mobil veri kullanımı nasıl kısıtlanır?

 

 

Sunulan internet paketleri ücretleriyle hepimizin derdi olmuş durumda. 4.5G’nin Türkiye’de kullanıma açılmasıyla daha kaliteli içerik sunmaya başlayan uygulamalar adeta internetimizi emiyor. Tüm uygulamaların mobil veri kullanımını kontrol etmemiz mümkün olmayınca da endişemiz artıyor.

 

 

Mesela Google News uygulamasındaki bir takım hatalar yüzünden kimi Android kullanıcıları operatörlerine küçük bir servet bağışlamak zorunda kaldılar. TheVerge.com sitesinin belirttiğine göre binlerce doları sırf bir hata yüzünden cebinden çıkaran kullanıcılar oldu.

 

 

Bu tür durumlarla karşılaşıldığında başvurulacak çözüm yolu, mobil veriyi sömüren uygulamaların internete erişimini durdurmak oluyor. Biraz önceki örneğimizde bahsettiğimiz Google News telefonunuzda yüklü olmasa bile internetinizi sömüren başka bir ton uygulama var. Telefonunuzdaki uygulamaların ne kadar mobil veri tükettiğini: “Ayarlar >> Ağ ve internet >> Veri kullanımı” yoluyla görebilirsiniz.

 

 

Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için cihazınıza veri sınırı uygulamalısınız. Cihazınızın toplam mobil veri kullanımı belirlediğiniz sınırı aştığında, cihazınız sizi bildirim yoluyla uyararak internetinizi daha fazla kullanmanızı engelleyecektir. Mobil veri sınırı ayarlamak için “Ayarlar >> Ağ ve İnternet >> Veri Kullanımı >> Mobil Veri Kullanımı >> Ayarlar” yolunu takip edip, ardından koymak istediğiniz sınırı girin. Mobil veri sınırı kimi cihazlarda “Mobil veri kullanımı >> Ayarlar >> Veri sınırını aç yolunu izleyerek de bulunabilmektedir.

Uğur

Teknolojiye meraklı olan yazarımız, güncel gelişmeleri AndroideGeL için yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu