Teknoloji

Bakan Elvan Türkiye’nin 4G’ye Geçiş Tarihini Açıkladı

Reklam

Kablosuz teknoloji olarak nitelendirebileceğimiz 4G teknolojisi ülkemizde de kullanıma başlanacak. Bir çok Avrupa ülkesi, Amerika, Çin ve Kanada gibi ülkeler 4G teknolojisini kullanırken Türkiye’ nin ne zaman bu teknolojiye geçiş yapabileceği uzun zamandır tartışma konusuydu. Bazı haberlerde ise ülkemizin bu teknolojiyi atlayarak daha yeni olan 5G ‘ye direkt geçiş yapabileceği belirtiliyordu. Tüm bu soruların cevabını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan katıldığı bir televizyon programında açıklığa kavuşturdu. Bakan Elvan teknoloji kullananların internet hızı kullanımını daha artıracak 4G teknolojisi ile ilgili yapılan hazırlıklar konusunda ve sistemin ne zaman aktif olarak kullanıma sunulacağına dair açıklamalarda bulunarak bilgiler verdi.

Bakan Elvan, “4G ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Teknik düzeydeki çalışmalarımızı bitirdik. RTÜK’ün şuanda kullanımında olan bir frekans var. RTÜK’ten frekansın o bölümünü 800 frekans dediğimiz bölümü boşaltmasını istedik. 4G’ ye 2015 sonuna doğru geçmiş olacağız.” dedi.

10 Kat Hızlı İnternet Kullanımı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, mobil cihazlarda (Akıllı Telefonlar) internet hızının şu an kullandığımız 3G teknolojisine göre 10 kat daha hızlı olacağını belirtti.

Lütfi Elvan Türkiye’nin 4G’ye Geçiş Tarihini Açıkladı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan
Kırsal Bölgelerde İnternet Kullanımı
Bu gelişmelerin yanında kırsal bölgelerimiz için de ayrı bir çalışma yaptıklarını belirten Bakan Elvan; “İhaleye çıkıldığında kent merkezleri için bir düzenleme olacak bir de kırsal alanlar için düzenleme olacak. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Firmaların da özellikle şimdiden 4G’ye hazırlık yapmalarını düşünüyorum” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ülkemizdeki internet kullanım fiyatlarının Avrupa fiyatları ile kıyaslandığında daha ucuz olduğunu belirterek; “Türkiye’de özellikle çok ciddi bir rekabet ortamı var. Fiyatlarda inanılmaz bir düşüş oldu. Teknolojinin gelişmesi ve rekabet ortamının bu şekilde devam etmesi muhtemelen fiyatları daha da düşürecektir” dedi.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
Başa dön tuşu