Teknoloji

Chrome, 1 Eylül’den itibaren flash reklamları engelleyecek

Dünyaca ünlü teknoloji devine ait, çoğunluğun kullandığı internet tarayıcısı Chrome Eylül ayı ile birlikte flash reklamları engellemeye başlayacağını duyurdu.

Gelişen teknoloji ile birlikte Adobe tarafından geliştirilen FLASH uygulaması daha önceleri web masterların devamlı kullandığı bir araçtı. Flash kullanımı sitelerin banner, reklam, hareketli görseller, video, ses gibi uygulamaları site içerisine gömmeyle kullanılıyor. Zaman zaman sitelerin geç yüklenmesine, dizüstü bilgisayarların pil ömrünü kısaltmasına ve sitelerin performansını olumsuz etkilemesine neden olan Flash uygulamaları artık Chrome tarafından engellenecek.

Html5 kullanımının webmasterlar tarafından son yıllarda tercih edilmesiyle birlikte site içi uygulamalarda Flash kullanılmamaya başlanmıştı. Bilindiği üzere Google' ın mobil işletim sistemi de geçtiğimiz yıllardan itibaren Flash uygulamasına desteği kesmişti. Bununla birlikte Chrome tarayıcısı da 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle Flash uygulamalarını engelleyecek. Bu haber tabiiki reklamlar için Adwords kullananlar için soru işareti oluşturuyor. Google flash reklam veren kullanıcılarına HTML5 teknolojisi kullanmaya davet ediyor. Bu teknolojinin ilerleyen yıllarda artarak tüm sitelere etki etmesi bekleniyor. Webmaster iseniz hemen sizde sahip olduğunuz internet sitelerini rezvizyona tabii tutup HTML5 teknolojisi kullanmaya başlasanız iyi olur.

Flash teknolojisi eskiyen bir yapı olduğundan ve yukarıda bahsettiğimiz site yükleme ve kullanıcı zorluğundan dolayı daha ne kadar gündemde kalacak? 

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu