İnternetTeknoloji

DuckDuckGo Firmasından Google’a Suçlama!

DuckDuckGo Firmasından Google’a Suçlama! Geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu’nun kendisine verdiği 5 milyon dolarlık ceza ile sarsılan Google firmasına bir sarsıcı haber de DuckDuckGo şirketinden geldi. 1 haftadır teknoloji gündeminden düşmeyen 5 milyon dolarlık Google cezası sonrasında rekabet ilkelerini çiğnediği gerekçesi ve Android işletim sisteminin dağıtımında haksız yere kazanç sağladığı gerekçesi ile Avrupa Komisyonu’ndan 5 milyon dolarlık ceza kesimine maruz kalması ile birçok firmanın da açık hedefi haline geldi.

Rakiplerine verdiği cevap ile rest çeken Google firması ise bu tutumu ila herkesin oklarını üzerine çekmeyi başarmış oldu. Google firması yetkililerinden gelen “Gerekirse Android işletim sistemini paralı yaparız!” açıklamasından sonra teknoloji gündeminde sular durulmadı.

Google’ın küçük çaplı olarak nitelendirilebilecek olan rakiplerinden DuckDuckGo şirketinin resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklama ile kendi önlerini kesmeye çalıştığına dair bir suçlama geldi.

DuckDuckGo Google’a Karşı

DuckDuckGo şirketinin Google’a açtığı savaş ile çalkanan teknoloji gündeminde firmanın resmi Twitter hesabı üzerinden atılan suçlamalar yer alıyor.

Firma yetkilisi tarafından yapılan açıklamalara bakıldığı zaman Google firmasının anti-rekabetçi politikalar izlediği, ne zaman Google Chrome eklentilerini güncellemeye kalksalar kendi kullanıcılarının arama motorlarını değiştirmeleri gerektiği ve eklentilerini devre dışı bırakmaları gerektiği konusunda uyarı aldıklarını açığa çıkardı.

Google’ın aynı zamanda duck.com alan adının sahibi olduğunu da belirten firma, bu nedenle DuckDuckGo kullanıcılarının sürekli kafa karışıklığı yaşadıklarını de belirtti.

Tekelleşme suçlamaları ile karşı karşıya kalmış olan Google şirketinin böyle bir durumda duck.com alan adını kendi bünyesinde satın alarak durumu daha da çıkmaza soktuğu görülüyor.

Küçük çaplı bir rakip olsa da DuckDuckGo şirketinin bu durumdan haklı olarak çıkma olasılığı ise yapılan yorumlara bakıldığı zaman oldukça fazla.

Uğur

Teknolojiye meraklı olan yazarımız, güncel gelişmeleri AndroideGeL için yazıyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu