Teknoloji

Google: AlphaGo Yazılımı, Go Oyununun Efsanesini Yendi!

Google tarafından 2014 yılında satın alınan DeepMind yapay zeka geliştirme şirketi, AlphaGo ismiyle Go oyunu öğrenen bir yapay zeka yazılımı geliştirmişti.

Google: AlphaGo Yazılımı, Go Oyununun Efsanesini Yendi!

Go oyununun efsane oyuncusu Lee Sedol ile yaptığı karşılaşmada 3-0 öne geçen AlphaGo, 5 maç olarak planlanan musbakayı böylece kazanmayı garantilemiş oldu. 

Geçtiğimiz ay Avrupa Şampiyonu Fan Hui ile yaptığı karşılaşmadan da galip olarak ayrılan yapay zeka AlphaGo, efsane Go oyuncusu Lee Sedol ile karşı karşıya geldi ve ezici bir galibiyet elde etti. Merakla izlenen karşılaşma günümüzde yapay zekanın geldiği noktayı da göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Google' ın DeepMind şirketini satın almasını "Ne gerek var" diyerek homurdanan bazı kesimler için de, karşılaşma haberinin değeri karşısında şimdi ne düşünüyorlar sorusunu sormak gerek. Dünya basınında büyük yankı uyandıran ve kalan 2 maçın formaliteden oynanacak olması yani ezici yapay zeka galibiyetinin Google' ın değerini de katlayacağı aşikar.

Yapay zeka alanının en efsanevi karşılaşmalarından birisi olan bu Go maçında AlphaGo yine galip geldi. 5 maç olması planlanan karşılaşmanın üçüncüsü bugün yapılırken sonuç yine değişmedi ve AlphaGo efsanevi Go oyuncusu Lee Sedol’ u 3-0 mağlubiyete uğrattı.

Google AlphaGo projesinin başındaki kişi olan Demis Hassabis bu galibiyeti " Tarihi An" olarak nitelendirirken, aşağıdaki tweeti paylaştı.

Google: AlphaGo Yazılımı, Go Oyununun Efsanesini Yendi!

2500 yıllık bir geçmişi olan Go oynunun tarihi turnuvasının dördüncü ve beşinci maçları ise 13-15 Mart tarihlerinde gerçekleşecek.

Google DeepMind Challenge Match: Lee Sedol vs AlphaGo

AndroideGeL Android Uygulaması İndir, teknoloji haberleri anında cebinde!

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu