Teknoloji

Google Chrome Okuyucu Modu Nedir?

Reklam

Akıllı telefon kullanıcılarının tanıştığı ilk uygulamalardan bir tanesi de Google Chrome mobil sürümüdür. Eğer sizde mobil Chrome kullanıcıları arasında yer alıyorsanız bazı durumlarda yazıyı okumakta güçlük çekebilirsiniz. Yazıları okumakta sıkıntı yaşadığınız anlarda Chrome’un “Okuyucu Modu”nu açarak sayfanın okunurluğunu artırabilirsiniz. Okuyucu modu, web sayfalarını daha sade hale getirerek yazıların daha kolay okunmasını sağlıyor. Bu modun kullanılabilmesi için Chrome sürümünüzün 39.0.2171.59 olması ve Android KitKat ya da 5.0 Lollipop güncellemesinin yüklü olması gerekiyor.

Google Chrome Okuyucu Modu Nasıl Açılır?
Google Chrome tarayıcınızın araç çubuğuna Chrome://flags yazarak arama başlatın. Yaptığınız işlemin ardından karşınıza çıkacak pencere aşağıda yer alıyor.
Karşınıza çıkan bölümde Google Chrome size bir takım uyarılar yapacak. Yapılan uyarıları dikkatle okuyun ve bazı bilgilerin kaybolabileceğini göze aldıktan sonra devam etmeyi düşünüyorsanız, devam edin. Burada Google Chrome’a dair birçok ayar bulunmaktadır. Ayarın üzerinde yer alan etkinleştir butonuyla dilediğiniz ayarı etkinleştirebilirsiniz. Google Chrome okuyucu modunu aktif hale getirmek içinde aynı şekilde ikonu bularak etkin hale getirebilirsiniz. Özellik devreye girdiğinde cihazın yeniden başlaması gerekmektedir.

Google Chrome Okuyucu Modu Nedir?
Google Chrome Okuyucu Modu Nasıl Açılır?
Cihazınızın tekrar açılmasıyla birlikte Google Chrome tarayıcınıza girin. Arama çubuğunun yanında üzerinde A yazan bir sembol çıkıyorsa okuyucu modu başarıyla açılmıştır.
Google Chrome Okuyucu Modu Nasıl Açılır?
Google Chrome Okuyucu Modu Nasıl Açılır?
Okuyucu modunda sayfaları text formatı haline getirerek okuyabilirsiniz. Bu durum sayfalarda yer alan gereksiz reklamlardan da kurtulmanızı sağlar. Ayrıca Chrome’un normalden daha yavaş çalıştığını düşünüyorsanız, hızlandırma işlemini de aynı şekilde yapabilirsiniz. Chrome://flags kısmından “İlgilenilen alanı için Maximum karo sayısı” seçeneğini aktif hale getirebilir ve 512 MB’a kadar alternatif seçeneklerden herhangi birini seçebilirsiniz. Fakat yaptığınız bu işlemlerin direk RAM kullanımını etkilediğini unutmayın.
Google Chrome Okuyucu Modu Nasıl Açılır?
Google Chrome Okuyucu Modu Nasıl Açılır?

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
Başa dön tuşu