Teknoloji

iOS’ un Androidden Alması Gereken 5 Özellik

iOS kullanıcıları iOS işletim sisteminde bulunmayan bazı Android özellikleri keşke bizde de olsa diyor. Bu makalemizde iOS'ta olmayan fakat olması gerektiği düşünülen 5 özelliği derledik.

1- Karanlık Modu

Karanlık Modu

Android işletim sisteminde yer alan karanlık moduyla birlikte telefon daha karanlık renklere bürünüyor ve enerji tüketimi azalıyor. Aynı zamanda gece saatlerinde kullanımı daha uygun olan bir mod olarak da ön plana çıkıyor. Karanlık mod şimdilik resmiyette olan bir Android özelliği değil. Fakat Android’e geleceği kesin olarak doğrulandı.

2- Proactive Uygulamasının Daha Zeki Olması

Oroactive Uygulamasının Daha Zeki Olması

iOS cihazlarda yer alan Proactive uygulaması, cihazı kullanan kişi hakkında bazı bilgileri alıyor ve kişi adına kullanışlı olabileceğini düşündüğü bilgileri ona aktarıyor. Android telefonlarda yer alan Google Now’ın kopya sürümü olan bu uygulama, cihazda bulunsun amacıyla konulmuş gibi. Android cihazlarda yer alan yazılım Proactive uygulamasına göre daha iyi. iOS sisteminde de yer alan Google Now ne yazık ki Android sürümü gibi kullanışlı özelliklere sahip değil.

3- Değiştirilebilir Yönetim Merkezi

Değiştirilebilir Yönetim Merkezi

iOS 7 sürümüyle birlikte gelmesi beklenen “Control Center” menüsü Android’ten alıntı yapılmış bir özellik olsa gerek. Fakat Android Quick Settings uygulaması gibi ayarlanabilir ve kullanışlı değil.

4- Birden Fazla Mobil Kullanıcı Hesabı

Birden Fazla Mobil Kullanıcı Hesabı

Birçok Android cihazda yer alan bu özellik, kendi cihazınızın yakınlarınız tarafından da kullanılabilmesini sağlıyor ve böylece Whatsapp, Facebook gibi size özel uygulamalara girmiyorlar. iOS cihazlarda bulunmayan bu özellik çeşitli sıkıntılara neden olabiliyor. Örneğin aile içerisinde ortak olarak kullanılan iPad’lerde bu özelliğe ihtiyaç duyulmakta.

5- Varsayılan Uygulamaları Değiştirme

Varsayılan Uygulamaları Değiştirme

Android cihazlarda varsayılan uygulamaları değiştirebiliyoruz. Örneğin varsayılan video izleme, müzik dinleme, PDF okuma uygulaması gibi… Fakat bu özellik iOS cihazlarda yer almıyor. iOS kullanıcılarıysa bu durumdan oldukça şikayetçi ve cihazlarında böyle bir özellik olması gerektiğini düşünüyorlar.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu