Nasıl Yapılır?
Trend

İşte Emojilerin Gizli ve Bilinmeyen Anlamları

Akıllı telefonların hızla artması ve artık hayatımızın her anında kullanımının yaygınlaşmasından sonra duyguların, ifadelerin kelimelere ihtiyaç duymadan ifade etmemizi sağlayan Emojiler ile ilgili sizlere daha önce de bilgiler vermiştik. Emojilerin gizli ve renkli dünyasını keşfetmeye hazır olun!

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, haberleşme türlerini de farklılaştırdı. Böylece artık akıllı telefonlar ya da sosyal medya aracılığı ile dünyanın öbür ucundaki bir kişiye bile saniyeler içerisinde ulaşılabilir hale gelindi. Durum böyle olunca, duyguları da ifade edebilmek için bir çözüm bulma gibi zorunluluk doğdu. Zira uzaktan haberleşirken komik, üzüntü verici gibi pek çok durumun da karşı tarafa bildirilmesi, günlük hayatta olduğu gibi bir zorunluluk.

Bu konuda ortaya atılan ve çok tutularak, günümüze kadar ulaşan bir fikir de Emojiler oldu. Emojilerin aslına bakacak olduğumuzda bunu bulan iki kişi olduğu görülmekte. Bunlardan ilki, 17. Yüzyıla ait olan ve Jan Ladislaides adlı bir kişiye ait. Bu kişinin avukat olmasına karşılık resmi bir evraka çizdiği güler yüz, ilk emoji olarak değerlendirilmekte.

Ancak bu Emojilerin günümüz halinde kullanılması ise Shigetaka Kurita adlı bir kişiye ait. Onun emojileri telefona uyarlamasıyla beraber, mesajlaşmada da duygularımızı belirtmek için bir yol oluştu. Android emojilerinin ise oldukça farklı kavramları barındırmakta. Peki, bu emojilerin anlamları neler?

Android ifadelerinin arasından derlediğimiz yazımızda bazı emoji anlamları hatta hiç duymadığınız, görmediğiniz yada rastlamadığınız ifadelerin anlamları hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabileceksiniz. Bu yazımızda emojilerle ilgili detaylara bakacağız.

Emoji Nedir?

Kelimelere dayalı bir sohbete kişilik katmanın en şahane yolu Emoji’dir. – Jeremy Burge

Emojiler, elektronik mesajlarda ve web sitelerinde yer alan mesaj, diğer iletileri zenginleştirmek adına kullanılabilecek ideografi ve smiley içeren uygulamadır. Vikipedi

Dünyaca ünlü BBC kanalı Emoji haberi yaparak gizli ve bilinmeyen anlamlarını derledi.

Emojiler kimine göre bir “lisana” dönüştü. Dahası tıpkı bir dilde kelimelerin farklı anlamları olduğu gibi de farklı anlamlarda kullanılmaya başlanır oldu.

Emojilerin kullanımı ile alakalı yaptığımız Android’de Kişisel Emoji Eklemesi Nasıl Yapılır? haberimize de göz atmanızı varsa sorunuz yorum göndermenizi bekleriz.

Emoji Anlamları

Bugün akıllı telefonlarda hemen hemen hepsinde iPhone, android veya twitter, facebook gibi sosyla medya olsun kullanlmakta olduğumuz  Emojilerin, bazı anlamları burada olduğu gibi açıklıyoruz. Karşımızdaki kişilere yada konulara bakış açımızı, tepkimizi kısaca ifade etmenin bir yolu olan emoji anlamları kullanımı gittikçe artıyor.

Kruvasan

Kruvasan emoji anlamı
Kruvasan emoji anlamı

Taptaze görüntüsüyle bir seneden kısa bir süre önce kullanıma sokulan kruvasan emojisi, mevcut anlamının dışında, diktatörlüğün, faşizmin sembolü olarak da kullanılıyor.

Bunun arkasında ise İngiltere’nin ünlü perakende şirketi Tesco’nun mağazalarında yalnızca sade kruvasan satma kararı yatıyor.

Bunu faşist bir adım olarak yorumlayanlar, kruvasan’ı özgürlüğün sembolü olarak kullanmaya da başladı.

El Sallama

El sallama emoji anlamı
El sallama emoji anlamı

Merhaba ya da güle güle anlamında kullanılan el sallama emoji’sinin Çin’deki sosyal medya kullanıcıları için çok farklı bir anlamı bulunuyor. Bu sembol Çin’de, “güle güle artık benim arkadaşım değilsin” anlamına geliyor. Hatta batı kültüründeki “ortak parmak” işareti anlamına geldiği de söyleniyor.

Avokado

Avakado emosi anlamı
Avakado emosi anlamı

Avokada emojinin anlamı hakkında çok fazla görüş var. Bunlar arasında en popüler olanlarından biri, avokadonun, “ırkçı değilim” demenin bir sembolü olduğu…

Emoji Kafada

Emoji kafada anlamı
Emoji kafada anlamı

Sanal dünyanın son sembollerinden emoji içeren kafa ne anlama gelebilir? Yoksa hüzünlü birini mi çağrıştırıyor? Gülüyor mu?

Ağlıyor mu? İşte kişiden kişiye anlamı değişen bir emojinin esas anlamını okuduğunuzda ise şaşıracaksınız. Anlamı “kafam her zaman akıllı telefonumda”…

Korkutucu Palyaço

Korkutucu palyaco emoji anlamı
Korkutucu palyaco emoji anlamı

Bu ifade özellikle son bir sene içinde dünya üzerindeki “baskıcı, çılgın liderleri” sembolize etmek için kullanılır oldu.

Havuç Çiftçisi

Havuç çiftçisi emoji anlamı
Havuç çiftçisi emoji anlamı

Telefon üzerinde konuşurken aynı zamanda plan yapıyorsanız, bu konuda havuç çiftçisi emojisini kullanmak geleceğe dair umutlu olduğunuza işaret ediyor.

Geleceğe Umut 

Bu ifade ise geleceğe dair umutların sembolü olarak kullanılıyor.

Apple farklı düşün emoji anlamı
Apple farklı düşün emoji anlamı

Apple Think Different

Yukarıdaki ifadeyi hiç kullandınız mı? Peki ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Bu emojinin içerisinde ne olduğunu okuyabiliyor musunuz? Bir reklam çalışmasının metnini içeren bu emoji Apple’ın ‘Think Different’ yani ‘farklı düşün’ reklam çalışmasının metni.

Özür Dilemek

Özür dilemek emojisi anlamı
Özür dilemek emojisi anlamı

Sık kullanılan emojilerin başında gelen yukarıdaki emoji anlamı ise ülkelere göre değişiyor. Örneğin biz Türkler bu emojiyi “İnşallah Olur” gibi anlamlarda kullansak da Japon halkı nezdinde bu emojinin anlamı “Özür Dilemek”.

Özür Dilerim

 

Özür dileme emoji anlamı
Özür dileme emoji anlamı

Zaman zaman sıkıldığımız olur işte biz bu emojiyi sıkıldığımız anlarda kullanıyoruz fakat anlamı farklı. Gerçek anlamı ‘ÖZÜR DİLERİM’.

Soğuk Algınlığı

 

Nezle soğuk algınlığı emojisi anlamı
Nezle soğuk algınlığı emojisi anlamı

Yukarıdaki emoji ilk baktığımızda ağlayan, göz yaşı döken gibi geliyor olabilir fakat aslında hastalanan, nezle, grip olan, soğuk algınlığına yakalanmış bir emoji.

Apple Icall

Apple icall emoji anlamı
Apple icall emoji anlamı

Temmuz 17, teknoloji devi Apple şirketinin ICAL uygulamasını çıkardığı günü temsil ediyor.

Gerçek Kod

Gerçek kod emoji anlamı
Gerçek kod emoji anlamı

Anahtarın üzerindekiler ne anlama geliyor? Acaba gerçek kod olabilir mi? Cevabımız EVET.

Emojilerin Bilinmeyen Anlamları
Emojilerin Bilinmeyen Anlamları

Not: Bu sevimli emojiler ile ilgili yapılan araştırmaya göre göre sosyal medya ağı Twitter’da en çok kullanılan emoji sembolü, kalp işaretidir.

Emojinin mucidi kim?

Emoji mucidi bir Japon vatandaşı olan Shigetaka Kurita’dır.

Emojinin ilk kullanımı

İlk emoji 1998 yılında Japonya’ da faaliyet gösteren NTT DOCOMO adlı bir firmanın i-mode adlı mobil cihazında kullanıldığını biliyor musunuz?

Emoji nedir?

Emoji kelimesindeki “E” görsel, “Moji” ise karakter anlamı taşıyor yani sanalda kişinin ifade yansıtması gibi algılayabilirsiniz emojileri.

Whatsapp Sembolleri ve Anlamları

Whatsapp, günümüzde internet üzerinden mesajlaşmak adına en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Bu programda en sık kullanılan emojiler ise bunlar.

Ağzı Açık Gülen

Ağzı Açık Gülen
Ağzı Açık Gülen

Bir kişiyle whatsapp üzerinden konuşuyorsanız ve gülmek istiyorsanız, bu emojinın anlatmak istediği, içerisinde mutluluk, coşkunluk gibi hisleri barındırıyor. Bunu attığınızda karşı taraf, komik bir yer gördüğünüzü anlıyor.

Göz Kırpan

Göz kırpan emoji
Göz kırpan emoji

Bu emoji en çok farklılık gösteren karakterler arasında bulunuyor. Bunun nedeni ise her cümleye kolay bir şekilde uyabilmesi oluyor. Ama temel olarak ciddi olmayan, şakacı bir kişiyi ifade ediyor. Bu emoji aynı zamanda flört etmek isteyenler tarafından da kullanılıyor.

Gözlerle Gülen

Gözlerle Gülen emoji
Gözlerle Gülen emoji

Gözlerle gülen emoji, utanılan durumları ifade eden anlarda kullanılıyor. Ayrıca sevinç, hoşnut olma, mutluluk gibi kelimeleri de içerisinde tutuyor.

Utançtan Kızaran

Utançtan Kızaran emoji
Utançtan Kızaran emoji

Eğer konuşurken siz veya karşı taraf utanç verici bir şey yapmışsa, bu karakter ne kadar utandığınızı gösteriyor. Ancak bazı kişiler tarafından mütevazı olma anlamında da kullanıldığı görülüyor.

Kalp Emoji Anlamı

Kalp emoji
Kalp emoji

Kalp emojileri genellikle sevgililer ve eşler tarafından kullanılsa da, herhangi bir kısıtlama barındırmıyor. Çok yakın arkadaşlar da kendi aralarında kalp emojisini sık sık kullanılıyor. Farklı kalp ifadeleri, bu gibi anlamları barındırıyor. Bu kalp birini çok sevdiğini göstermekte olduğu gibi, çok sevinilen durumlarda da sıklıkla kullanılıyor. Sevgililerin, flört etmekte olan kişilerin ya da yakın arkadaşların arasında genellikle tercih ediliyor. Bu ifade için şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki en çok kullanılan emojilerden birisi.

Kalp Şeklinde Gözlerle Gülen

Kalp Şeklinde Gözlerle Gülen Emoji
Kalp Şeklinde Gözlerle Gülen Emoji

Kalp emojileri arasında bu karakter, en çok kullanılanlar arasında yer alıyor. Bir kişiyi çok sevdiğinizi, çok tatlı bulduğunuzu ya da bir habere çok sevindiğinizi ifade etmede kullanılıyor. Hem mutluluğu, hem de aşkı kendi içerisinde saklıyor.

Üç Kalpli Gülen Yüz

Üç Kalpli Gülen Yüz emoji
Üç Kalpli Gülen Yüz emoji

Bu ifade, aşık olmuş bir kişiyi ifade ediyor. Ancak bir şeyi çok beğenme durumunda da yine kullanıldığı görülüyor. Buna rağmen çoğu zaman, aşk ile alâkalı kullanılıyor.

Öpücük Gönderen

Öpücük Gönderen emoji
Öpücük Gönderen emoji

Bu karakter, romantizm amaçlı kullanılıyor olsa da, teşekkür etmek için de sık sık tercih ediliyor. Birbiriyle flört etmekte olan kişiler de yine tercih ediyor.

Emoji Anlamları 2020

Emojiler ve anlamları, kullanan kişiye göre değiştiği için en bilinmeyen konuları oluşturuyor. Ancak emoji karakterlerinin duruşu ve simgelerinden hareketle, bazı anlamları da bulunuyor. İşte onlardan bazıları.

Spiral Göz Emoji

Spiral Göz Emoji
Spiral Göz Emoji

2020 yılında tüm dünyayı etkileyen Covid-19 (Korona Virüs) ve diğer trajedik olaylardan dolayı emojileri yayınlayan Unicode Consortium tarafından spiral göz emojisi kabul edildi.  İnsanlardaki yılgınlık,  ruh hali iyi olmayan, kişinin eylemlerini kontrol edememe ve algılama yeteneğine sahip olamama gibi durumları ifade eden bu yeni emoji muhtemelen 2021 yılına kadar telefonlarımıza ulaşamayacak. Tüm dünyanın şaşkınlıkla ve çaresizlikle mücadele etmeye çalıştığı olağandışı durumlardan başının dönmesi şeklinde de algılanabilir. Korona virüs insanlığın başını tam anlamıyla döndürdü.

Oje

oje emoji
oje emoji

Oje ifadesi bakım yapmakta olan bir kadını simgeliyor. Dolayısıyla bir kadın bunu size atıyorsa, o an hazırlanmakta olduğunu kısaca ifade ediyor. Ancak rahatlık anlamında tercih edildiği de yine görülebiliyor.

Gözler

gözler emoji
gözler emoji

Son günlerde kullanımı artan bu emoji, bir kişinin sizi izlediği anlamını taşıyor. Konuştuğunuz kişi size bu sembolü atmışsa, sizi izlediği, takip ettiği ya da kontrol ettiğini ifade ediyor.

Sallanan El

Sallanan El emoji
Sallanan El emoji

Konuşmanın başında atılmışsa merhaba, sonunda atılmışsa güle güle anlamlarını ifade ediyor.

Hapşıran

Hapşıran emoji
Hapşıran emoji

Burnunu silmekte olan bu karakter hasta olmuş bir kişi için kullanılıyor.

Kahkahaya boğularak Yere Düşen

Kahkahaya boğularak Yere Düşen emoji
Kahkahaya boğularak Yere Düşen emoji

Eğer çok komik bulduğunuz bir durum yaşanmışsa, bu ifade gülmekten yerlere yattığınız anlamına geliyor. Bu nedenle en çok kullanılan emojiler arasında yer alıyor.

Sizler için günümüzde en çok kullanılan ifadelerin bir listesini hazırladığımız bu yazımızda, bugün en çok kullanılan bazı emojileri listeledik. Emojiler ve anlamları her ne kadar bu listede olduğu gibi de olsa, kişilere, atılan konuşmaya ve kişiler arasındaki yakınlığa göre bu anlamlar da farklılık gösteriyor.

Emojileri hepimiz seviyoruz ve kullanıyoruz ama anlamlarını ve işlevlerini çoğu zaman bilmiyoruz. Hazırladığımız bu sözlükte size anlamlarını bilmediğiniz veya duymadığınız ifade anlamlarını belirtmeye çalıştık.
Yukarıda size belirttiğimiz emoji ifadelerinin anlamlarından herhangi eksik veya güncel olmayan emoji var ise aşağıdaki yorum kısmından bize bildirebilirsiniz.

Sosyal Medyada En Çok Kullanılan Emojiler

Facebook Messenger üzerinden her gün milyonlarca kullanıcı mesajlaşıyor. Bu mesajlar içerisinde hiç merak ettiniz mi en çok hangi emoji kullanılıyor. İşte bu istatistikle ilgili aşağıdaki görsel bize bilgi veriyor.

 • Sevinç gözyaşları ile karşı karşıya
 • Kalp şeklindeki gözlerle güler yüz
 • Bir öpücük atma
 • Gülmekten gözünden yaşlar gelmek
 • Açıkağız ve gülen gözler ile güler yüz
 • Kalp
 • Göz kırpıyor yüz
 • Utangaç ve tebessüm
 • Yüksek sesle ağlayan yüz
 • Gülen gözler ile güler yüz
Facebook en çok kullanılan emojiler
Facebook en çok kullanılan emojiler

Twitterda ise durum biraz karışık. Kullanılan emojiler daha fazla ve çeşitli. Aşağıdaki görselden görebileceğiniz gibi ilk sırada Sevinç gözyaşları ile karşı karşıya emojisi bulunuyor.

Twitter en çok kullanılan emojiler
Twitter en çok kullanılan emojiler

Anlık olarak da bu bağlantıdan Twitterda emoji kullanım sayılarına bakabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımızda ilginizi çekebilir.

En Ucuz Android Telefon Modelleri Fiyatları 2020

Android Telefonlar İçin En İyi 5 Antivirüs Programı

En Güvenilir Android Reklam Engelleme Uygulamaları Hangileridir?

Android Telefonlarda PUBG Loot Hilesi Nasıl Yapılır?

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

22 Yorum

 1. #emojiler ne kazandırıyor? Kullanırken acaba doğru anlamımı kullanıyoruz valla ben şahsen çok fazla kullanmam ama bu devir onların devri 🙂

 2. Değişik emojiler var cidden bazen emojilerin anlamlarını bilmeden kullanıyoruz.

 3. O kadar çok kullanan var ki emoji ve tabii çok var aralarında mutlaka anlamlarını bilmediklerimiz vardır? Bence yazıyı geliştirebilirsiniz daha çok vaar böyle anlamlarını bilmediklerimiz.

 4. Hemen hemen tüm emojilerin anlamalarını görebiliyoruz sayın admin daha yeni emojiler varsa ekleyin lütfen bir de bu eklediklerinizi kopyala yapıştır şeklinde hazırlayabilirseniz süper olur. Emojiler ve anlamları ile ilgili gayet ayrıntılı yazı hazırlamışsınız, teşekkürler…

  1. Emoji anlamları yazımızı güncel tutmaya özen gösteriyoruz. En son Burçların emoji anlamlarını ekledik. Son günlerdeki Nazar Boncuğu emojisi ile ilgili bilgiler yayınladık. Elimizden geldiğince güncel tutmaya çalışıyoruz. Bu konuda sizde bize destek verebilirsiniz.
   “Hangi emoji anlamlarını eklememizi istiyorsanız” lütfen bildirin.
   Hüseyin bey yorumunuz için teşekkürler

 5. Mesela biz inşallah olur anlamında kullanıyoruz yada dua japonlar Özür dilemek. İlginç bir bilgi

  1. Evet bizde yazarken çok şaşırmıştık. Farklı dillerde, kültürlerde emojilerin anlamları değişiklik gösteriyor. Kim bilir hangi emoji ne anlama geliyor diğer kültürlerde…
   Araştırıp bulduklarımızı eklemeye çalışıyoruz…

 6. Daha fazla emoji ekleyebilir misiniz son zamanlarda baya çıktı ve merak konusu hem de ilgi çeker.

 7. emoji nedir ne zzaman ortaya çıktı gerçekten bilmiyordum, teşekkürler hemen her gün kullanıyoruz bi bakayım demiştim anlamı vs nedir diye.

 8. Burçların da emojilerine koymanız iyi olmuş aradığımı buldum 🙂
  Aslan burcu emojisi 🙂

 9. Bir sürü emoji var bazen karıştırıyoruz hangisini kullanacağımızı sizde gayet bol bol yazmışsınız hangi emoji anlam ifade ediyor arada bakıyorum yazınıza…

 10. Arkadaşlar ben ençok şu gözyaşı dökenin anlamına takıldım fena ya meğer biz ne anlamda kullanıyoruz ama meğer hastalanan, nezle, grip olan, soğuk algınlığına yakalanmış bir emojiymiş anlamı, enteresan…

 11. Kalp emoji çok çok seviyorum emoji anlamları değişiklik gösteriyor ama…
  yazı için teşekkürler admin ☺

 12. Ruh halini bi emoji ile anlat bakalım yazdığınız emojinin anlamını bilebilecek misiniz?

 13. Bir de emojinin Türkçesi olarak sındamga sözcüğü bulunuyor bu bilgiyi de ekleyebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu