AndroidMobil

Kasım Ayı, Android Sürümleri Kullanım Oranları

Reklam

Android Kullanım Oranları

Kasım ayı kapsamanında, Hangi Android sürümünün hangi oranda kullanıldığı açıklandı. Kasım ayı içerisinde de yükselişini sürdürmeyi başaran sürüm, Android 4.4 KitKat oldu.

Google’nin yayınladığı kullanım oranları raporunda, Ekim ayına nazaran kullanım oranındaki artışını, istikrarlı bir şekilde devam ettiren Android 4.4 KitKat %33.9’luk bir kullanım oranına sahip. Zira bu sürüm Ekim ayı içerisinde %30.2’lik bir kullanım oranına sahipti.

Android sürümleri arasında en fazla kullanım oranına sahip olan ve Kasım ayı içerisinde de liderliğini korumuş olsa da, kısmı bir düşüş yaşayan Jelly Bean ise, %50.9’dan, %48.7’ye düştü. Jelly Bean sürümünün yanı sıra, Kitkat 4.4 haricindeki tüm sürümlerin kullanım oranlarında, Kasım ayı itibariyle bir düşüş söz konusu oldu.

Android’in en son sürümü olan ve Android işletim sistemine sahip cihazlar için adeta çığır açmayı başaran Android 5.0 Lollipop ise, şuan için listede yer alamamış.

Google’nin yayınladığı verilere baktığımızda, Android sürümlerinin kullanım oranlarındaki değişiklikler, Kasım ayı içerisinde şu şekilde bir tablo oluşturmaktadır;

– Android 2.2 Froyo: Ekim ayındaki kullanım oranı %0.6 iken, Kasım ayında %0.5’e gerilemiş durumda.

– Android 4.0.x Ice Cream Sandwich: Ekim ayındaki kullanım oranı %8,5 iken, Kasım ayı içerisinde %7.8’e geriledi.

– Android 2.3 Gingerbread: Ekim ayında %9.8 oranında kullanılan sürüm, Kasım ayında %9.1’e gerilemiş durumda.

– Android 4.4 KitKat: Ekim ayı içerisinde %30.2 kullanılan sürüm, Kasım ayı içerisinde artış göstererek %33.9’a yükselmiş durumda.
– Android 4.1 – 4.3 Jelly Bean ise; Ekim ayı içerisinde %50.9 kullanım oranına sahip olan bir sürümken, Kasım ayı içerisinde bu oran %48.7’ye gerilemiş durumda.

Android Kullanım Oranları - Kasım 2014
Android Kullanım Oranları – Kasım 2014
Ekim ve Kasım ayları içerisinde kullanım oranında değişiklik bulunan birçok sürüm, Android 5.0 Lollipop’u tercih etmiş durumda. Bunun yanı sıra %1.7 oranındaki kayma ise, Android 4.4 KitKat sürümüne yansımış görülüyor. Android 5.0 Lollipop‘un ise kısa süre içerisinde, en çok tercih edilen sürümler listesine girip, hatta zirveye oynamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Android Haberleri

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
Başa dön tuşu