Mobil

MediaTek 10 Çekirdekli Yeni Canavarını Duyurdu; Helio X30

MediaTek mobil işlemci sektöründe ciddi bir konuma sahip olduğunu biliyoruz. İlk olarak giriş ve orta seviyeli telefonlarda kendine yer edinen firma son bir kaç yıldır üst segmente gözünü dikmiş halde. Bir süredir sızıntılar halinde gelen haberlere göre Helio X30 adını verdiği yeni işlemci MediaTek’ in yeni üyesi olacak.

Düyanın en büyük üreticilerinden biri olan TSMC tarafından bantlardan geçirilen Helio X30, 10nm sürecinde imal edilmiş. Helio X20’de olduğu gibi Helio X30’ da 10 çekirdek ve 3 işlemci kümesine sahip. Bunlardan ilk küme bünyesinde iki yüksek performanslı Cortex-A73 (2.8 GHz), ikinci küme normal güçte performans sunan dört adet Cortex-A53 ve son olarak yüksek enerji verimliliği vaat eden üçüncü küme de dört adet Cortex-A35 çekirdeklerinden meydana geliyor.

MediaTek 10 Çekirdekli Yeni Canavarını Duyurdu; Helio X30

 

İşlemcinin yanında grafik yükünü ise PowerVR 7XTP-MT4 birimi üstlenecek. Helio X30 önceki nesil Helio X20’ye oranla %43 daha yüksek performans ve 2.1 kat daha yüksek grafik performansı vaat ediyor.

Tüm bunların yanında Helio X30, 4K 30 FPS video, 8 GB LPDDR4x 1866 MHz RAM, UFS 2.1, CAT 10 LTE modem ve eMMC 5.1 gibi yetenekleri de destekleyecek.

MediaTek, Helio X30 yongasının yanında Helip P20 ve P25 adından iki yonga daha duyurdu. Henüz tüm detayları bilinmiyor ancak Helio P20, UMi Plus Extreme Edition modeli ile gelecek. 16nm, sekiz çekirdek, çift kamera ve LPDDR4x bellek desteği yongalarda bulunacak.

Nadir

Akıllı telefon konularına oldukça ilgili olan yazarımız, AndroideGeL Teknoloji Haber sitesi için yazıyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu