Teknoloji

OneNote’un Yeni Özelliği Çok Sevilecek

Microsoft OneNote güncelleme yaptı. Yeni güncellemeden sonra özellikle iPad kullanıcıları sevinecek. Çünkü iPad için OneNote, bu güncellemenin ardından el yazısıyla birlikte not almayı destekliyor.

Uygulama herhangi bir Stylus ile kullanılabilecek. Aynı zamanda dijital mürekkebin stili, rengi ve kalınlığı ayarlanabilecek. Çift parmakla kaydırma yaptığınızda sonsuz bir tuval üzerinde yazı yazabiliyorsunuz. Güncellemenin diğer bir avantajıysa seçtiğimiz el açısı dikkate alınarak ekrana yaslanmış olan elin algılanmaması. Bu sayede iPad gerçek bir deftere benzer olarak kullanılabilecek. (OneNote geçtiğimiz yıl Android için el yazısı özelliğini kullanıma sunmuştu)

OneNote çalışma ekibinden bir sözcü, konuyla ilgili şu cümleleri dile getirmiş: “OneNote’un arayüzünü, not alan kullanıcılar için daha doğal bir hâle getirmek için sürekli çalışıyoruz. iPad için OneNote, insanların nasıl kalem kullandığı konusundaki yıllarca süren araştırmalarımızın bir sonucu.”

iPad sürümün dışında, bütün OneNote’lar pratik olarak pek çok kullanıcının işine yarayacak yeni bir özellikle daha buluştu. Bu özelliğe verilen isim OCR (Optical Character Recognition). Şimdi bu özelliğin ne işe yaradığına değinelim. OneDrive’da depolanan not defterleri içerisinde yüklü olan görsellerdeki metnin elle aranmasını sağlıyor. Örneğin; pasaport ön sayfasını OneDrive’a kaydettik. Pasaport üzerinde yazan herhangi bir metni arayarak, pasaportun görseline ulaşabiliyoruz.

Kısa süre önce güncellenen iPad sürümünde OneDrive üzerinde neler yapılabileceğini öğrenmek için aşağıda yer alan videoyu inceleyebilirsiniz. OneNote şimdi (iOS, Android, Windows 8, Windows 8.1) akıllı cihazınızın mağazasından indirilebilir. Uygulamaya kullanabilmek için Microsoft hesabına sahip olmamız gerektiğini unutmayalım.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu