Teknoloji

Osmanlıca Klavyenin Üretimi Gerçekleştirildi

Reklam

Isparta’da Kur’an-ı Kerim basan bir şirket tarafından yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda üretilen Osmanlıca klavye göze çarpıyor.

Şirket müdürü Ali Yıldız, yaptığı açıklamada AA muhabirine Türk ve İslam dünyasının bütünleşmesi adına “Osmanlı Alfabesi” şeklinde Elifba geliştirildiğini belirtti. Osmanlıcanın halk tarafından yeni farklı bir dil olarak görülmesinden dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getiren Ali Yıldız bu kavramın doğru olmadığını ve Osmanlıcanın uzun süre Türk halkı tarafından kullanıldığını belirtti.

Ali Yıldız’a göre Osmanlıcanın günümüzde kullanılan Türkçeden pek bir farkı yok ve aradaki tek fark yalnızca Latin harfleri yerine Kur’an harflerinin kullanılması. Türkiye’de Osmanlıca dilinde yer alan zengin bilgi arşivinin okunulabilmesi için Osmanlıcanın zorunlu olarak öğrenilmesi gerektiğini vurguluyor.

Üretilen klavyede yer alan Osmanlıca harflerin yanında Latin harflerine de yer veriliyor. Ali Yıldız şirketin Hay-Teknoloji biriminde üzerinde çalışılan Osmanlıca klavyenin geliştirilme aşamasında Türk standartları enstitüsünün 2006 Osmanlıca klavye taslağından yararlanıldığını belirtiyor. Ayrıca klavye üzerine Latin harfleriyle birlikte Osmanlıca harfleri aynı tuşlara uyumlu bir şekilde yerleştirildi. Şirketin patentini aldığı Osmanlıca klavyenin yanında kurulum CD’si de veriliyor. Osmanlıcayı çevrimiçi ortamda kullanmak isteyen bilgisayar kullanıcılarının işi Osmanlıca klavye sayesinde oldukça kolaylaştı.

Şirket tarafından geçtiğimiz yılda öncelikle 4 bin Osmanlıca klavyenin üretildiği ve önemli bir kısmının satıldığını bildirildi. Osmanlıcanın liselerde öğreniminin gündem konusu olmasıyla birlikte Osmanlıca klavye satışlarında artış yaşanırsa, aynı şekilde üretim oranı da artırılacak.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
Başa dön tuşu