Samsung

Samsung Apple için Panel Üretecek!

İki rakip firma olmalarına, birbirlerine çeşitli konularda dava açmalarına rağmen Samsung ve Apple bazı alanlarda işbirliği yapıyorlar. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Samsung Apple için Panel Üretecek! haberlerine bir yenisi daha eklendi. Nikkei internet sitesinde yer alan bir haberde, Apple’ ın bu yıl bölgenin tek tedarikçisi olan Samsung firmasından 70 milyon kavisli OLED ekran sipariş ettiği vurgulanıyor. Bu ekranlar sonbaharda iPhone 7s ve 7s Plus ile beraber tanıtılacak olan yeni iPhone 8’de kullanılacak. iPhone 8’den farklı 7s modelleri sırasıyla 4.7 inç ve 5.5 inç ekran boyutları öncekiler gibi LCD panel ile gelmesi bekleniyor.

IPhone tasarımlarına aşina bir tedarik zinciri kaynağı, siparişin boyutunu ortaya koydu; Araştırma şirketi IHS Markit’in kıdemli müdürü David Hsieh’in yaptığı bir tahminle aynı. Apple, iPhone’lar için kavisli bir OLED ekranını ilk kez kullanırken büyük bir revizyona imza attı ve model için yüksek beklentiler yarattı.

David Hsieh “Apple, bu sene Samsung’dan 70 milyon OLED panelinin siparişini verdi ancak Samsung, 2017’de Apple’ın 95 milyon kadarpanel sipariş etti.” dedi. Samsung, bu alandaki en ileri teknolojilere sahip olduğu için Apple’a tek OLED tedarikçisi. Hsieh, “Bu 70 milyon cihazının bir kısmının bu sene müşteriye gönderilmemesi ve talebe bağlı olarak önümüzdeki yıla taşınması da mümkündür” dedi. Samsung Electronics, müşterilerin siparişlerini açıklayamayacağını söyleyerek yorum yapmayı reddetti.

Diğer yandan iPhone 8’in 5.2 inçlik OLED ekran kullanılacağı iddia edilirken bu model 1.000 doların üzerinden bir fiyatla gelmesi muhtemel. Bazı analistler Apple’ın bu sene 55 milyon adet iPhone 8 satacağını öngörmekte. Apple rekor satış bekliyor ve Samsung’un iPhone 8 için 95 milyon panel üretimi için hazırlıklara başlamış.

Bir endüstri kaynağı, 2017 model üç iPhone modelinin kablosuz şarjın yanı sıra su ve toz direncine sahip olacağını söylüyor. iPhone 8, gelişmiş yüz tanıma imkânı sağlayacak bir “3D sensör” ile birlikte gelecek. iPhone 7s modellerinde iPhone 8’den farklı olarak fiziksel Ana Sayfa düğmesi olacak ama 3D algılayıcıyı yüz tanıma için de kullanabilecekler.

Kaynak: Nikkei

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu