Teknoloji

Teknoloji Pazarında Büyüme Devam Ediyor

Reklam

GfK TEMAX tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, geçen yılın 4. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda en fazla büyüyen sektörler telekom, küçük ev aletleri ve ofis ekipmanları ve sarf malzemeleri oldu, toplam pazar bu döneme göre adet bazında yüzde 0,8 küçüldü.

PAZAR 11,6 ORANINDA BÜYÜDÜ

Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,6 büyüyerek 11,2 milyar liralık ciro elde etti.

Telekom pazarı 2015'te 2014'e göre yüzde 27 büyüme göstererek 17,3 milyar lira ciro sağladı. Akıllı telefonlardaki yüzde 29’luk büyüme ciro artışının ana sebebi oldu

Bilişim teknolojileri sektörü geçen yıl cirosal olarak yüzde 2,5 daraldı. Beyaz eşya sektör cirosu ise 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13’lük büyümeyle 9,04 milyar liraya ulaştı. Görüntüleme sektörü de geçen yılın son çeyreğinde, 2014'ün aynı dönemine göre %24 küçüldüğü görüldü.

Akıllı telefonlarda büyüme yeni rekorları getiriyor

Elektronik cihaz pazarında cirosal liderliğini büyüme liderliğiyle pekiştiren Telekom sektörü, akıllı telefonlarda gerçekleşen çift haneli büyümelerin de etkisiyle 3.çeyreği 4,3 milyar TL ciro ile yeni bir rekor kırarak kapattı.  4G uyumlu cihazların payının %67’lere ulaştığı bu dönemde, 5” ve üzeri akıllı telefonların önceki yıla göre satışlarını ikiye katlamasının da etkisiyle adet büyümenin de üzerinde cirosal büyümenin gerçekleştiği görüldü.

Tüketici Elektroniği: UHD TV’ler büyümenin ana kaynağı oluyor

Tüketici elektroniği sektörü, 3.çeyrekte toplamda yılın önceki dönemlerindeki oranların gerisinde olsa da 1,34 milyar TL ciro ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %2,6 büyüme gerçekleştirdi. Toplam satışlar içindeki payı cirosal olarak %20 seviyesine ulaşan Ultra yüksek çözünürlüklü televizyonlar pozitif büyümede önemli bir etken oldular. Özellikle 50” üzeri televizyonların %17 oranında ciro hacimlerini arttırdığı bu dönem tüketici tercihlerinin büyük ekranlara doğru istikrarlı bir kayma gösterdiğine işaret ediyor.  

Aksiyon kameraların etkisiyle satışlarını iki katına çıkaran video kameralar ve çift haneli büyüme yakalayan soundbarlar televizyon haricinde büyüyen diğer ürün grupları olmaya devam ettiler. 


Kaynak: GFK Temax

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
Başa dön tuşu