Nasıl Yapılır?

Telefonda Mobil Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır, Yolları Nelerdir?

Yeni nesil telefon sahibisiniz ancak telefonda mobil veri kullanımı fazla mı? Mobil veri kullanımını düşürmenin yollarını mı arıyorsunuz? O halde mobil veri kullanımı nasıl düşürülür işte yolları…

Öncelikle telefon ayarlarını açarak hücresel mobil veri kullanımına giriniz ve en çok mobil veri kullanan uygulamaları tespit edin. En fazla mobil veriden MB tüketen uygulamalar burada sırasıyla listelenecektir.

Mobil veri kullanım istatistiklerini gösteren alanda dönem seç veya devri değiştir diyerek hangi tarih aralıklarında, uygulamaların ne kadar mobil veri kullandığını tespit edebilirsiniz.

Böylece mobil veri kullanımını düşürme yolunda hangi uygulama bazında önlem almanız gerektiğini rahatlıkla saptayabileceksiniz.

Uygulamaların Mobil Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Telefonda Mobil Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır, Yolları Nelerdir?

Yoğun veriye ihtiyaç duyan uygulamalar, mobil veri açıkken kullanıldığı vakit internet paketinizin planlanandan daha kısa süre içerisinde bitmesine neden olacaktır. Bu bakımdan uygulamaların mobil veri kullanımını azaltmanın yollarını öğrenmek önemlidir.

Uygulamaların mobil veri kullanımını azaltmanın en öncelikli yolu mobil veriyle uygulama güncellemelerini kapamaktır. Gün içerisinde ortalama 3 uygulamanın güncelleneceğini ve güncelleştirme alan her uygulamanın ortalama 20-30MB tüketeceğini varsayarsak yalnızca güncelleme işlemi tek başına bütün mobil veri paketini bitirecek boyuttadır.

Sosyal Medya Uygulamalarının Mobil Veri Kullanımını Azaltmak

Neredeyse her telefonda mevcut sosyal medya uygulamaları tam anlamıyla mobil veri düşmanları olarak bilinir. Her an gelen bildirimler, ses kayıtları, resimler, videolar ve diğer ortam dosyaları nedeniyle mobil veri kullanımının süreğen şekilde devam etmesini sağlarlar. Bu bakımdan sosyal medya uygulamalarının mobil veri kullanımını optimize etmek büyük önem taşır.

Sosyal medyanın mobil veri kullanımını optimize etmek için öncelikle uygulamada otomatik video oynatma ve medya dosyası indirme özelliğini devre dışı bırakmak gerekmektedir. Medya dosyaları için yalnızca Wi-Fi seçeneği tercih edilmiş olmalıdır.

Telefonda Mobil Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır, Yolları Nelerdir?

Sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılan ikili veya toplu görüşmelerde mobil verinin kısa süre içerisinde bitmesine neden olacağından, çok acil bir durum olmadığı sürece mobil veri tasarrufu sağlamak için yalnızca Wi-Fi üzeriden iletişim kurulması önerilmektedir.

Mobil İnternet Kullanımını Azaltmak İçin Chrome’da Veri Tasarrufunu Aktifleştirin

Google Chrome mobil tarayıcısının tarafımıza sunmakta olduğu “veri tasarrufu” özelliği mobil internet kullanımını azaltmak isteyenlerin en çok ihtiyaç duyduğu araç olarak karşımıza çıkıyor. Mobil internet gezintilerinde daha düşük MB tüketilmesini sağlayan bu araç mobil veri kullanımını en aza indirmenin yolları arasında yer almaktadır.

Mobil Veri Tasarrufu Yapmak İçin Uygulamaların Arka Plan Verilerini Kısıtlayın

Telefonda sürekli olarak MB tüketen; NetFlix, YouTube, PuhuTV vb. uygulamaların mobil veri paketini tüketmelerine engel olmak için arka plan verilerini kısıtlayın. Ayarlar, Uygulamalar, İlgili Uygulama yolunu takip ettiğinizde “arka plan verilerini kısıtla” ibaresi karşınıza çıkacaktır.

Mobil veri kullanımını azaltma konusunda kendi bulduğunuz özel yöntemler, alternatif araçları, diğer tüm soru ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayınız.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

12 Yorum

 1. Hayata Türcell ile bağlan diyor Reklamlarda ama maalesef Turkcell kullanmama rağmen mobil veri turkcell çekmiyor Kastamonu Araç ilçesi KİYİDİBİ KÖYÜnde Hayatla irtibatım kesildi 2 günden beri tamam bazen mobil veri kısıtlayalım ama benim gibi de mağdur olmayın sonra Kastamonudan androidegele başarılar.

 2. Mobil veri açık film izledim faturalıyım nasıl tamamen kapatabilirim pek fazla bilgim yok bu konuda kurcalamadım da telefonu.
  Telefon Samsung

 3. Wifi yi kullanıyorum sanıyodum meğer mobil veri açıkmış o kadar youtube dan video izledim fark edince içim cız etti. Kahroldum. Mahvoldum. İçim dağlandı yani o kadar önemli şu mobil veri kullanımı 🙁

 4. Mobil veri açıkken 20 uygulama güncellendi uyarısı görmüşüm gibi bir gün #Pazar
  Mobil veri kullanımı cidden başa bela aslında devletin bu olaya el atması lazım operatörler resmen sömürüyor hele faturalıysan hele Vodafone, Turkcell pff

 5. youtubedan video izlerken neden yavaşladı diye bakınıyodum meğer wifi değilde mobil veri açıkmış ;(((((
  Bazen böyle kazalar da oluyor arkadaşlar aman dikkat edin bu arada teşekkürler androidegel ara ara takip ediyorum siteyi

 6. Bizim evde internet gitti olsun be kral sana mobil veri feda olsun 🙂 Veri kullanımını ayarlamam lazım ama

 7. Evde wifi var diye seviniyoruz internet hızı mobil veri açtırıyor. Tabii ki mobil veri kullanırken dikkat etmeliyiz en başta ben 🙂

 8. Mobil veri açıkken güldür güldür izlemişim şimdi fatura bekliyorum evdekiler de bana gülecek sanırım 🙁

 9. Wi-Fiye bağlıyım zannedip 1 saatlik soğuk savaş dönemi videosu izledim sonra bir baktım mobil veri açıkmış kısa bir şoktan sonra google da arama yaptım mobil veri azaltmanın yolları diye sağolasın androidegel de bu yazıyı gördüm ama sanırım geç kaldım sitede çok yararlı konular var ama ben ilk defa gördüm neyse sorun şu siz siz olun telefonunuzda youtube filan izlerken wifi mi mobil veri mi açık ilk ona bakın sonrası facia olmasın arkadaşlar aman dikkat ben yandım siz yanmayın!

 10. WiFi de açılmayan fotolarına videolarına mobil veri açtıydım sonuç faturama yansıdı aman dikkat arkadaşlar iyice inceleyin uygulamalarınızı ve mobil veri kullanımını azaltın yazıda anlatıldığı gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu