MobilTeknoloji

Ticaret Savaşları Cep Telefonu Fiyatlarını Uçuracak

Ticaret Savaşları Cep Telefonu Fiyatlarını Uçuracak. Amerikan başkanı Trump tarafından Çin ürünlerinin ABD’ye girişini sınırlamak amacı ile başlatılan Gümrük uygulamaları Amerika ile Çin arasında Ticaret savaşlarını yeniden gündeme getirdi. Ticaret savaşlarının Amerika açısından beklenmeyen bir sonucunun ortaya çıkması gündemde, Ünlü Amerikan akıllı telefon markası Iphone fiyatları aşırı şekilde yükselebilir.

Maliyet Düşürme Çalışmaları Başladı

Amerika ile Çin arasında yaşanan Ticaret savaşları ve gümrük tarifelerinin yükselmesi nedeni ile mevcut fiyatlarını koruyamayan Apple’ın akıllı telefon satışlarında yaşanan düşüşü engellemek adına maliyet düşürme çalışmalarına başladığı görülüyor. 2018 yılı itibarı ile piyasaya sürülecek Iphone modellerinde yeni fiyat ayarlamalarına gidildi.

Piyasaya sunulacak yeni modellerin fiyatları donanım özelliklerine göre 599 ile 999 dolar arasında değişecek. Başkan Trump tarafından açıklanan gümrük tarifelerinden şu ana kadar fazla etkilenmeyen Apple ürünleri Çin’den gelen yeni ürünlere uygulanacak vergi artışından etkilenirse Iphone fiyatlarında anormal artışlar olması kaçınılmaz görünüyor.

Oluşacak durumu şu şekilde örneklendirmek mümkün, Apple Çin’den telefonlar için 360 dolar civarında vergi ödüyor gümrük tarifelerinin %10 oranında artırılması otomatik olarak ödenen verginin 396 dolar seviyesine çıkmasına neden olacak bu durum un fiyatlara yansıması kaçınılmaz görünüyor.

Anormal fiyat artışlarının Apple kadar Çin açışından da sorun yaratması bekleniyor zira Apple tarafından Çin’de yapılan üretim Çin ekonomisi için önemli bir istihdam ve döviz kaynağı konumunda.

Asya ekonomileri arasında en hızlı gelişen ve yıllık büyümesi %7 seviyesinde bulunan Çin bu büyüme oranını korumak ve yeni yatırımcılar için cazibesini korumak için Ticaret savaşlarından uzak durmalı.

Çin hükümeti Amerika tarafından uygulanan gümrük vergisi artışlarına cevap verirken teknoloji yoğun ürünleri tercih ediyor bu şekilde istihdam kaybının minimum da tutulması hedefleniyor.

Uğur

Teknolojiye meraklı olan yazarımız, güncel gelişmeleri AndroideGeL için yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu