Mobil

Tim Cook, bu yıl satış hedeflerine ulaşamayacaklarını söyledi

Bazı ülkelerdeki ekonomik problemlerin kendilerine de yansıdığını kaydeden Apple Ceo’su Tim Cook, bu yıl belirledikleri satış hedeflerine ulaşamayacaklarının söyledi

İngiltere’nin uluslararası haber ajanslarından olan Reuters’a konuşan Tim Cook, bu sene satış hedeflerine ulaşabileceklerini beklemediğini söyledi. Buna, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik problemlerinin neden olduğunu söyleyen Tim Cook, borsayı beklenen düşük satış sonuçlarına hazırladı.

Yılın son çeyreğinde Apple’ın 91 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerin ekonomik problemlerine değinen Apple CEO’su, problem yaşadıkları pazarların Türkiye, Rusya, Hindistan ve Brezilya olduğunu söyledi.

Bu yıl 7₺’ye kadar yükselen dolar kuru, firmayı zam yapmak zorunda bırakmıştı ve iPhone fiyatları hiç beklenmediği kadar yükselmişti. Ancak Türkiye – ABD arasındaki krizin yumuşamasıyla birlikte dolar kurunun tekrar 5.5 seviyelerine inmesi piyasalara biraz nefes aldırdı.

Son gelişmelerin ardından dolar kurundaki düşüşü gören Apple, Türkiye pazarındaki ürünlerinde indirime gitti. Ancak firmadan gelen indirimlere rağmen Apple ürünlerinin cep yakmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

Zira  geçen yıl tanıtılan iPhone 8 Plus, 6.700₺ fiyat etiketiyle pazarda müşterisini beklerken, bu yıl tanıtılan Samsung Galaxy S9’a Türkiye garantisi ile 3.800₺ fiyat etiketiyle rastlamak mümkün.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu