Teknoloji

Ubuntu işletim sistemine sahip akıllı telefonlar geliyor

Akıllı telefon pazarında rekabet arttıkça işletim sistemleri de yavaş yavaş piyasaya girmeye başlıyor.

İspanya merkezli BQ firması tarafından şimdilik Avrupa’ da piyasaya sürülecek olan orta seviye segmentine hitap eden Aquaris E4.5 isimli Ubuntu işletim sistemli telefonun fiyatı yaklaşık 169.90 Euro olacak. 4.5 inç ekranı bulunan akıllı telefonun ekran çözünürlüğü 960×540 piksel çözünürlüğünde. 8 Megapiksel ana kamera, 5 Megapiksel ön kamera, 1 GB RAM, 8 GB dahili bellek telefonun diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Telefonda Facebook, Twitter ve Amazon gibi ön yüklü uygulamaların bulunacağı açıklandı. Ancak uygulama geliştirilmesi konusunda ne gibi adımlar atılacağı ya da atılan adımların nasıl bir sonuca ulaşacağı şimdilik bilinmiyor.

Akıllı telefon piyasasında şu anda en çok kullanılan işletim sistemi Google’ın geliştirdiği Android. Apple’ın iOS’u hemen arkasından geliyor. Microsoft’ un Windows Phone işletim sistemi de sektörde yer almakla beraber henüz bu 2 işletim sistemini zorlayacak seviyede görülmüyor. Ubuntu’ nun bu akıllı telefon piyasasında nasıl yer edineceği ve uzun soluklu olup olmayacağı merak konusu.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu