Sosyal Medya

Bu ülkelerin Twitter hesapları vatandaşları yönetiyor!

Sosyal Medya hesapları sadece kişiler, markaların yazıştığı yada tanıtımlarını, söylemlerini yayınladıkları mecra olmaktan çıkmış durumda. Ülkelerin sosyal medya hesap yönetimi de önemli. Yakın zamanlarda hepimiz şahit olmuşuzdur Amerika Birleşik Devletleri başkanı Trump’ ın sosyal medya ağı üzerinden söylemlerini. Kimi zaman bu söylemler dikkat çekiyor ve dünyada gündem oluyor. Twitter bu anlamda mesaj vermek için ülkelerin en çok kullandığı sosyal medya platformu. Bu yazımızda bazı ülkelerin Twitter hesaplarını yönetenler üzerinde duracağız. Bu ülkeler resmi twitter hesaplarını kendi vatandaşlarına yönettiriyor.

Hollanda, İsveç, İrlanda, Avustralya Twitter hesaplarının yönetimini her hafta değiştirerek vatandaşlara veriyor. Bu hafta İsveç’in resmi hesabını yöneten genç kadın ise Türkiye’den kendisine gelen tweet hakkında paylaşımda bulundu.

Sosyal medyada oldukça dikkat çeken konulardan biri olan İsveç’in resmi Twitter hesabını vatandaşların yönettiğini konuşuyor. Edinilen bilgiye göre İsveç’te devletin resmi Twitter hesabını her hafta bir vatandaş tarafından yönetiliyor.

Kurayla belirlenen kişi, profile adını ve fotoğrafını ekleyerek o hafta boyunca paylaşımlar yapıyor.

Hesabı yöneten vatandaşların görüşlerine ve karakterlerine saldırı ve hakaret yasak. Hesabı kullanan vatandaşlar ise ülke ve yönetim konusunda kendi görüşlerini dile getirebiliyor. Türkiye’den internet kullanıcılarının ilgisini çeken uygulamanın Hollanda, Avustralya ve İrlanda’nın da hayata geçirildiği öğrenildi.

İsveç’ in resmi hesabında Türkiye mesajı

İsveç’in resmi Twitter hesabını bu hafta 22 yaşındaki Hanna isimli bir kadın yönetiyor. Bu haberin sosyal medyada yayılmasının ardından ise Türkiye’den sosyal medya kullanıcıları Hanna’ya tweet atarak uygulamanın demokratik olduğunu dile getirerek genç kadını Türkiye’ye davet etti.

Hanna’da Türkiye’den iki kullanıcının tweetlerini İsveç’in resmi hesabında paylaşarak teşekkürlerini iletti. Hanna ayrıca yine İsveç’in resmi hesabından İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği ile ilgili destek çağrısında bulundu.

Kaynak: DW

Uğur

Teknolojiye meraklı olan yazarımız, güncel gelişmeleri AndroideGeL için yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu