Teknoloji

Yandex, Google İle Hukuk Savaşı Başlatıyor!

Türkiye internet pazarına hızlı bir şekilde giriş yapan Rus arama motoru Yandex, farklı birkaç ülkede yaptığı yatırımlarla da,  bu ülkeler ve Türkiye'de dünyanın en büyük arama motorlarından olan Google'ye rakip olmuş durumda. Teknoloji kulislerinde dolaşan habere göre Yandex, Google'ye dava açıyor.

Google'nin android platformunda tekelleşmeye çalıştığını iddia ederek dava açmaya hazırlanan Yandex, Google'nin tekelleşme çabalarına biran önce son vermesi gerektiğini savunuyor.  Rusya genelinde en fazla kullanılan işletim sistemi konumundaki Android telefonların üreticileri, sözleşme gereği cihazlarında Google Play Store'ye yer veriyor. Google Play Store'ye cihazlarında yer verirken, mecburi olarak bazı Google servislerini de, cihazlarında ön yüklemeli olarak  sunuyor.  Bu nedenle Rus arama motoru Yandex, Google'nin bu çalışma sistemiyle android cihaz üreticilerine, farklı servis sağlayıcılarının uygulamarının, cihazlara yüklemesini engellediği iddiasıyla suçluyor.

Bu uygulama ile birlikte, Android'in her ne kadar "açık kaynak" olarak gösterilse de, aslında açık kaynak olmadığını iddia ediyor.

Yandex, Google İle Hukuk Savaşı Başlatıyor!

Google'nin bu tarz uygulamalarla kendini ön planda tuttuğunu ve haksız rekabet yaptığını iddia eden Yandex, aynı zamanda 2014 yılında Yandex'in 3 ortağının, Yandex arama motoruna android cihazlarında yer vermek istemediklerini ve bunun arkasında Google'nin parmağı olduğunu düşündüklerini belirttiler. Bu üç şirketin dışında anlaşma sağladıkları diğer android cep telefonu üreticilerininde,  aynı yolu izleyebileceklerini söyleyen Yandex arama motoru yetkilileri, cihazlarda ki birçok servisin, kullanıcıların tercih bırakılması gerektiğini savunuyor.

Aslında Yandex'in bu isteği, son derece  makul bir istek olarak gözüküyor. Şayet açılacak davada, arama motoru Yandex haklı kabul edilirse, ileri ki zamanlarda üretilecek android telefonlarda, Google uygulamalarını yüklü olarak görmek mümkün olmayabilir.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu