Teknoloji

Yeni Bir Çiftlik Bank Vakası

Yeni Bir Çiftlik Bank Vakası daha ortaya çıktı. Hayali bir çiftlik olan ve insanların yumurta satarak para kazandığı Çiftlik Bank’ın sahibinin 1 Milyon 100 Bin Türk Lirası civarındaki parayı alarak yurtdışına kaçması nedeni ile 100 bini gecik sayıda insan mağdur olmuştu.

Ancak tüm bu mağduriyetlere ve televizyonlarda ve gazetelerde çıkan yüzlerce habere rağmen piyasada bulunan Çiftlik Bank tarzındaki birçok şirket kurulmaya devam ediliyor ve insanlar da bu şirketlere para yaptırmayı ısrarla sürdürüyor.

Türkiye tarihinde birçok dolandırıcılık yöntemini yaşamış bir ülke. Özellikle sanal dünyanın gelişmesi ve internete ulaşılabilirliğin artık çok kolay bir hale gelmesi nedeni ile dolandırıcıların yöntemleri de değişmiş durumda.

İnsanlar kısa sürede ve hiçbir zahmete katlanmadan para kazanmanın peşinde oldukları için de bu işleri yapan dolandırıcıların işleri hiç de zor olmamaktadır. Oysa dünyadaki iş çeşitlerinin hiçbirinde çok az miktar para yatırılarak çok zengin olmak mümkün olmamaktadır.

Ancak tüm bunlar bilinse de insanlar bir koyarak kısa sürede üç almaya çalışmaktan yine de vazgeçmiyor. Bu dolandırıcıların para kazanmak dışında öne sürdükleri en büyük nokta ise genellikle milli duygular oluyor. Yaptıkları iş ile İngiltere’ye, Hollanda’ya kafa tutacaklarını söyleyen dolandırıcılara milliyetçilik duyguları nedeni ile insanlar kolayca inanabiliyorlar.

Çiftliğim Nette ve Turcoin

Çiftlik Bank’ın insanlardan yüzlerce milyar Türk Lirası vurgun yapmasının hemen ardından bu kez de Bitcoin adlı sanal paranın Türkiye versiyonu olduğu söylenen Turcoin adlı şirketin insanları kandırdığı ortaya çıkmıştı.

Bu kez miktar otuz beş milyon TL olur iken bu kez de Çiftliğim Nette adında yeni bir vaka ortaya çıktı. Bu şirket de Umut Öztürk adındaki bir kişiye ait ancak sitede patron olduğu söylenen kişinin fotoğrafı dahi sahte.

Bakanlık insanlar dolandırılmadan harekete geçerek bu şekilde yüksek kazanç sağlayan şirketlerin peşine düşmeye başladı.

Uğur

Teknolojiye meraklı olan yazarımız, güncel gelişmeleri AndroideGeL için yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu