Sosyal Medya

YouTube 360 Derece Canlı Video Yayınlarına Başladı!

YouTube yenilikçi çalışma anlayışıyla birlikte kullanıcılarının hiçbir konuda sınırlanmasına razı olmuyor. Her geçen gün ortaya koyduğu yeniliklerle birlikte kullanıcılarını daha da özgür kılmayı hedefliyor.

YouTube tarafından ortaya koyulan son bir diğer yenilikte ise kullanıcılar sadece bazı açıları görmekle sınırlı kalmayacaklar. Bu yeniliğin ardından kendilerini bizzat olayın geçtiği ortamdaymış gibi hissedecekler.

YouTube sistemsel olarak 2015’in ilk dönemleri itibariyle 360 derece videoları destekliyordu. Ancak YouTube yalnızca bununla sınırlı kalmakla yetinmedi. Bu dönem itibariyle 360 derecelik canlı yayın desteğini de aktif hale getirdi. Örneğin ABD merkezli olarak düzenlenecek olan Coachella Müzik Festivali Youtube video sitesi üzerinde 360 derece canlı yayın sistemiyle aktarılacak. Bu sayede YouTube kullanıcıları siteye girdikten sonra, kendilerini festivalin içerisindeymiş gibi hissedecekler. Dünyanın en büyük online video platformu olan Google' ın video servisi YouTube 360 derecelik canlı video yayınına başladı. Google’ın video paylaşım platformunda geçen ay kullanıma açılan 360 derece videoların ardından bu hafta YouTube 360 derece canlı yayınCoachella etkinliği uzun yıllardan bu yana dünyanın birçok kesiminde canlı olarak yayınlanıyor. Bu sayede festivale katılma fırsatı bulamayanlar, festivali izleyerek bir nebze olsun eğlenme fırsatı buluyordu. Şimdiyse YouTube 360 derece yayın sistemiyle birlikte eşsiz bir deneyim yaşatmayı hedeflediği kullanıcılarına herkese internet başında bu festivale katılma fırsatı sunuyor. YouTube tarafından sunulan 360 derece canlı yayın özelliğinin yanı sıra, isteğe bağlı olmak koşuluyla uzaysal ses sistemi de sunuluyor olacak.

Her iki durumu bütünleştirecek olursak YouTube kullanıcıları bu dönemden sonra hem canlı bir görüntü deneyimi yaşayacak, hem de sesi tüm inceliklerine kadar duyacaklar. Bu sayede festivali veya canlı olarak her ne yayınlanıyorsa yayını uzaktan izliyor havasından tamamen uzaklaşılacak ve izleyici kendini bir anda ortamın içerisinde hissedecek.

Uzaysal ses özelliğini bu sıralar yalnızca Android cihazlarda bulunuyor. Elbette YouTube diğer cihazlar içinde şimdiden çalışmaya başlamıştır. YouTube’da yer alan özel bir video çalma listesi üzerinde birçok sayıda uzaysal ses sistemi özelliği taşıyan 360 derece video bulmak mümkün.

Akıllı cihaz sahiplerinin bu konuda yapması gereken tek şey bilgisayar veya akıllı telefon üzerinden 360 derece izleme seçeneğini aktif hale getirmek. Uygun olarak çalışan 360 derece bir kamera ve yeterli bant genişliğine sahip olan internet ağı mevcut olduktan sonra YouTube üzerinde bir saniye içerisinde 60 kare hızında 1440p yayın yapmak mümkün hale gelecek.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu