Sosyal Medya

YouTube Karanlık Tema Özelliği Mobil İçin Sunuldu

Google, satın aldığı ilk günden itibaren hızla geliştirmeye devam ettiği YouTube’a bir yenilik daha ekledi. YouTube’un sadece masaüstü görünümünde bulunan koyu site teması yani Youtube karanlık tema artık mobil uygulamada da kullanıma sunulmuş durumda.

Android YouTube karanlık tema özelliği geldi. Artık Android kullanıcıları da karanlık ortamlarda telefon ışığından fazla rahatsız olmamak için Android YouTube Karanlık Mod özelliğini kullanabilecekler.

Karanlık tema açıldığında, ekran ışığı daha az kullanıldığından batarya kullanımında da ufak bir tasarruf sağlanmış olacak. Ancak OLED VE AMOLED ekranlı telefonlarda batarya tasarrufu sağlamıyor. Peki, Android YouTube Karanlık Tema Nasıl Açılır?

YouTube’un koyu site teması şimdilik iOS telefonlarda çalışıyor olsa da Android’e gelmesi pek uzun sürmeyecek gibi görünüyor.

Sitenin açık rengi karanlık alanlarda gözü rahatsız ettiğinden uzun zamandır sürekli olarak uygulamaya koyu temalı ara yüz eklenmesi gerektiği dile getiriliyordu.

Benimsediği en önemli öncelik kullanıcı memnuniyeti olan YouTube kullanıcı taleplerini kulak ardı etmeyerek koyu site teması özelliğini kullanıma sundu.

Uygulamayı kapatıp, güncellemeler kontrol edildikten sonra karanlık temanın aktif olduğunu göreceksiniz.

Karanlık tema güncellemelerinin moda olduğu şu dönem içerisinde, kararan uygulamalardan bir tanesi de Android YouTube uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Öncesinde iOS tarafında yer alan bu özellik kullanıcılar tarafından beğeni kazanmış olacak ki sonunda Android içinde getirildi.

Karanlık alanlarda uygulama ışığının gözlerini rahatsız etmesinden şikayetçi olan Android kullanıcıları “Android YouTube Karanlık Tema” özelliğiyle birlikte daha rahat bir YouTube deneyimine sahip olabilecekler.

YouTube’u Koyu Temada Kullanmanın Avantajları

Youtube siyah tema
Kaynak: Android Central

Karanlık alanlarda gözü yormadığından, daha uzun süren seyir keyiflerine sahip olabiliyorsunuz. Sitenin açık rengi dolayısıyla oluşan göz rahatsızlıkları YouTube kullanıcılarının dile getirdiği en büyük şikayetler arasında yer alıyordu.

YouTube koyu teması sadece göz değil batarya dostu olarak da biliniyor. Enerjiyi beyaz ışığa göre daha ekonomik kullanan YouTube karanlık teması bataryanın daha uzun süre kullanımını sağlıyor. Telefon bataryası ömrünü uzatma ile ilgili diğer bilgilere linkten ulaşabilirsiniz.

[affiliate_news2 id=”9370″]

YouTube Karanlık Temayı Aktif Edemiyorum

YouTube karanlık tema özelliğini aktif edemiyorum diyorsanız uygulamanın kurulumunu temizlemeniz gerekiyor. YouTube uygulaması, Android telefonla birlikte geldiğinden tamamen telefondan kaldıramıyorsunuz.

Ancak Uygulamalar > YouTube > Veri Temizle yolunu takip ettiğinizde uygulamaya ilişkin tüm verileri ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Ardından tekrar Gmail hesabınızla uygulama üzerinde oturum açarak YouTube Karanlık Tema özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

YouTube yeni tema özelliğiyle kullanıcılarını her ne kadar memnun etmiş olsa da henüz beklentileri tümüyle karşılamış değil.

Şuan için kullanıcıların YouTube’a yönelik en büyük beklentisi arka planda oynatma özelliği. Ancak reklam gelirlerini azaltacağından YouTube’un böyle bir yeniliği arka planda tutacağını düşünüyoruz.

Nadir

Akıllı telefon konularına oldukça ilgili olan yazarımız, AndroideGeL Teknoloji Haber sitesi için yazıyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu