Android

7 Android ipucu!

Android cihazlarınızın kullanımına keyif katacak daha önce bilmediğiniz 7 ipucu!

Android işletim sistemi, birbirinden faydalı işlevlere sahip, ince ayar yapabileceğiniz mobil işletim sistemi. Peki Android cihazlarınızı ne kadar iyi tanıyorsunuz? Akıllı bir cihaza sahip iseniz ve bu cihazınızda Android işletim sistemi ile çalışıyorsa eminiz ki bir çok şeyi zaten biliyorsunuz. Fakat bilmediğiniz kullanışlı işlevler de olabilir. Tüm bu işinize yarayabilecek işlevleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.
 
1. Geliştirici modunu açın
 
Bu ipucu çoğu kullanıcı tarafından bilinir, ancak önemli olduğundan atlamak istemedik.
 
Ayarlar > Telefon hakkında yolunu izleyin ve yapı numarası üzerine yedi kez dokunun. Geri sayım tamamlandıktan sonra "tebrikler, artık geliştiricisiniz" diyen mesajı göreceksiniz. Ayarlar menüsünü açtığınızda göreceğiniz Geliştirici seçenekleri öğesine tıklayarak ek seçeneklere ulaşabilirsiniz.
 
2. Animasyon ölçeğini değiştirin
 
Telefonunuz ekran geçişlerinde takılıyorsa, "Window animation scale", "Transition animation scale" ve "Animator duration scale" ayarlarını 1x'ten 0,5x'e değiştirerek geçişleri hızlandırabilirsiniz. Bu işlem telefonunuzu gerçekten hızlandırmayacak, ancak daha hızlı çalışıyor gibi hissetmenizi sağlayacak.
 
3. Uygulama varsayılanlarını temizleyin

 
Bağlantıların ilgisiz uygulamalarda açılması gibi bir sorun yaşıyorsanız, Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin ve açılan uygulamayı bulun. Uygulamanın adının üzerine dokunduktan sonra ekranı aşağı doğru biraz kaydırın ve "Varsayılanları temizle" düğmesine dokunun.
 
İşe yaramazsa, aynısını kullandığınız web tarayıcısı için de yapmayı deneyin.
 
4. WiFi ağını hızla değiştirin
 
WiFi ağları arasında geçiş yapmak için Ayarlar > WiFi yolunu izleyebilir ve buradan farklı bir ağa bağlanabilirsiniz. Ancak bunun daha hızlı bir yolu var.
 
Ekranınızı iki kez aşağı doğru kaydırarak Hızlı Ayarlar menüsünü açın. Burada WiFi simgesine dokunmak yerine, WiFi adına dokunun. Karşınıza hemen bağlanabileceğiniz WiFi adreslerinin bir listesi gelecek. Bazı telefonlarda WiFi adı görünmeyebilir, bu durumda WiFi simgesine uzun dokunmayı deneyin.
 
5. Hızlı Ayarlar menüsüne hızla erişin
 
Hızlı Ayarlar demişken, aslında bu menüyü açmak için parmağınızı iki kez sürüklemenize gerek yok. Aynı menüyü iki parmağınızı aynı anda sürükleyerek de açabilirsiniz.
 
6. Ekranınızı yansıtın
 
Chromecast'iniz varsa, Android'li telefonunuzun ekranını veya belirli uygulamaları büyük ekrana yansıtabilirsiniz. Chromecast'inizle aynı WiFi ağındayken Hızlı Ayarlar menüsünü açın ve "Ekranı yayınla" ("Cast") düğmesine dokunun.
 
Bu şekilde oyunları büyük ekranda oynayabilir veya herhangi bir müziği daha yüksek sesle çalabilirsiniz.
 
7. Can sıkan uyarıları bulun
 
Uygulamaların biri, canınızı sıkan uyarılar gösteriyor ancak uyarının hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsunuz. Bunun kolay bir çözümü var. Sİzi rahatsız eden uyarıya uzun dokunarak detayları öğrenebilirsiniz.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu