AndroidMobilTeknoloji

Akıllı Telefon Batarya Ömrünü Uzatacak Yollar

Reklam

Android pilini aşırı ölçüde kullanan birkaç unsur bulunmakta. Bu unsurlar neredeyse tüm Android cihazlarda bulunur. Eğer daha gün batımını göremeden, bataryanız bitiyorsa önerilerimizi dikkate alın.

Parlaklık ayarını otomatik yapmak yerine kendiniz yapın

Akıllı cihazlarda pili en çok ekranlar kullanır. Bu yüzden duruma göre ekran parlaklığını ayarlamakta fayda var. Örneğin dışarıda saatlerce kalacağımız bir günde ekran parlaklığını kapatabiliriz.

Akıllı Telefon Batarya - Ekran

Lokasyon ayarlarını mümkün olduğunca devre dışı bırakın

Eğer sürekli seyahat halinde değilseniz yani kargo veya kuryeci olarak görev yapmıyorsanız emin olun ki lokasyon ayarlarının size hiçbir konuda faydası bulunmayacak. Ancak bir geziye veya yolunu bilmediğiniz bir yere yolculuğa çıktığınızda iş görür hale gelebilir. İhtiyaç durumları dışında lokasyon ayarlarını devre dışı bırakın ve pil ömrünü uzatmak adına önemli bir adım atmış olun.

Akıllı Telefon Batarya - Lokasyon

Hesapları senkronize etmekte pil düşmanıdır

Cihaz bütün hesapları aynı an içerisinde senkronize etmeye kalkışırsa bu durum pili önemli ölçüde zorlar ve kısa süre içerisinde bataryanın bitmesine neden olur. Bu yüzden çok önemli olmayan uygulamaların her an senkronize edilme özelliğini kapayın. Aynı zamanda her an alınan bildirimlerde bataryayı bitirecektir. Örneğin Twitter üzerinden her saniye gelen bildirimlerin sonucunda batarya zorlanacak ve kısa süre içerisinde tükenecektir.

Akıllı Telefon Batarya - Hesap Senkronize

Wi-Fi ayarları da batarya ömrünü etkiler

Wi-Fi ayarlarını batarya dostu haline getirmek için öncelikle zayıf bağlantıları engelleyin. Aynı zamanda Wi-Fi uyku zamanlarında da açık kalmalı. Böylece ekranı kapattığınız esnada bağlantı sürekli kopmaz. Sürekli kopup-bağlanarak pili olumsuz etkilemez. Son olarak Wi-Fi iyileştirme desteğiniz bulunuyorsa onu da açmalısınız.

Akıllı Telefon Batarya - Wifi Ayarları

Eski uygulamaları kaldırarak pil dostu bir hamle daha yapabiliriz.

Eski uygulamalardan kastımız hiçbir zaman kullanmadığınız, işinize yaramayacak uygulamalar. Bu uygulamalar telefonda yalnızca alan işgal eder ve pil ömrünün boşa bitmesine neden olur. Fakat bu uygulamaları silersek hem alandan hem de pil ömründen kazanabiliriz. Elbette ihtiyaç duyarsanız tekrar geri yükleyebilirsiniz. Emin olun ki bir daha o uygulamalara ihtiyacınız olmayacak. Zaten hiçbir zaman kullanmıyordunuz ki…

Akıllı Telefon Batarya - Eski Uygulamaları Kaldır

Sizlerin de batarya ömrünü uzatmak adına kullandığınız teknikler varsa bizle paylaşabilirsiniz.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
Başa dön tuşu