İnternet
Trend

Apple Ceo’su Tim Cook Neden Android Kullanın Dedi?

Reklam

Gün geçmiyor ki Apple yani iOs işletim sistemi ile açık kaynak kodlu Google’ ın Android mobil işletim sistemi arasında söz duellosu olmasın. Aslında bu tek taraflı…

Android ve iOs ekosistemi kullananlar yıllardır aynı tartışmayı yapıyorlar. Android mi iOs işletim sistemi mi? Bu tartışma hiç bir zaman sonuçlanmaz. Tabii ilerleyen yıllarda piyasayı ellerinde bulunduran bu iki dev işletim sistemini tahtından edecek yeni bir mobil işletim sistemi çıkabilirse tartışma belki o zaman sonuçlanabilir.

iOs işletim sistemi ilgili Apple üst düze yöneticileri zaman zaman açıklamalarda bulunuyorlar. Buna karşın Google tarafından pek ses gelmiyor. Apple yöneticileri, ios işletim sisteminin Android karşısında “kendilerine göre” artılarını öne çıkararak bir nevi Android – Google yöneticilerine göndermelerde bulunuyorlar.. Bu tür göndermelere alışığız. Hele ki teknoloji şirketleri, zaman zaman gerek açıklamalar yoluyla gerekse çektikleri reklam videolarıyla rakiplerine atıfta bulunurlar, buna şaşırmıyoruz.

Reklam

Fakat geçtiğimiz günlerde Apple yazılım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, iphone kullanıcılarının App Store (iPhone resmi uygulama mağazası) yerine  başka yerlerden yada sitelerden uygulama yüklemelerinin ne kadar tehlikeli olduğunu, kötü yazılımlara davetiye bir durumla karşı karşıya kalınacağını belirterek, bir nevi Apple kullanıcılarına “uyarı” niteliğinde söylemde bulundu.

Craig Federighi
Craig Federighi’ nin açıklamaları

Yöneticinin asıl amacı, Apple’ ın kontrol etmediği hiç bir yerden uygulama yüklenmemesini tavsiye etmekle birlikte, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmamalarını “güvenlik” olduğunu kullanıcılarına hatırlatmak olduğunu biliyoruz. iOs işletim sistemi açık kaynaklı bir yazılım olmadığı için, geliştiricilere ve iPhone akıllı telefon, tablet, cihaz alanlara şirket ne veriyorsa onu kullanabiliyorlar. Apple’ da bu durumu “güvenlik” olarak açıklıyor.

Apple neden böyle bir açıklama yapma gereği duydu?

Fakat “Avrupa Birliği Araştırma Komisyonu” tarafından hazırlanan raporlar nedeniyle akıllı telefon kullanıcılarının hangi işletim sistemi kullandıklarına bakılmaksızın uygulama yüklemeleri için “tekel” olarak nitelendirilen kendi mağazaları dışında da uygulama yüklemeliler kararlarının çıkmakta olduğunu özellikle vurgulayalım.  Olası bir karar çıktığında bu elbetteki Apple’ ın başını ağrıtacak sonuçlar getirebilir. Sonuçta hepimizin bildiği gibi iOs uygulama geliştiricileri de kaynakların sınırlı olduğunu ve geliştirdikleri uygulamaları özgürce tasarlayamadıklarını ve yayamadıkları veryansınlarını gözden kaçırmamalıyız.

Android cephesinden cevap gelecek mi?

Durum Android cephesinde ise çok farklı. Uygulama geliştiriciler, zengin kaynaklara sahipler geliştirdikleri uygulama, oyunları istedikleri yerde yayınlayabiliyorlar. Elbette Android kullanıcıların büyük çoğunluğu Play Store (Android uygulama mağazası) kullanıyor. Geliştiricilere ve kullanıcılara özgürlük sağlanmış durumda. Elbette uygulamaların güvenliğini kontrol eden gelişmiş bir yapısı bulunuyor. Google gibi büyük ve köklü bir dünya devinin bu tip önemli “güvenlik” adımını atlama şansı bulunmuyor. Google’ ın kendine özgü Play Protect uygulaması, denetiminin de bulunduğunun altını çizmemizde fayda var.

Android işletim sistemi
Android işletim sistemi

Google – Android’ in bu konuyla ilgili verdiği bilgilere aşağıdaki linkten göz atıp, faydalanabilirsiniz.

https://support.google.com/accounts/answer/9764949

Dönelim konumuza; aynı şekilde Craig Federichi’ nin açıklamasından bir müddet sonra en üst kademe bulunan Apple CEO’ su Tim COOK, uygulama yüklerken resmi mağaza yerine başka mağazaları kullanmak isteyen iPhone kullanıcılarını üzecek, hayal kırıklığına uğratan açıklamada bulundu. “Mümkün değil..!”

Güvenlik nedeniyle buna müsaade etmeyeceklerini “açık kaynak kodlu” bir yapıya sahip olmadıklarını, “güvenliği” asla riske atamayacaklarını belirterek bu konuda direten Apple fanlarını, eleştirenleri “Android kullanmaya” davet eden Tim COOK son zamanlarda teknoloji şirketleri arasında yaşanan laf atmaları bir başka seviyeye taşıdı. Apple cephesinden verilen bu mesaj; açık kaynak kodlu Android ekosisteminin “zararlı” olduğu ve Apple’ ın “güvenlik” konusundaki hassasiyeti…

Google-Android cephesinden herhangi bir cevap gelecek mi? Bizlerde merak ediyoruz. Açık kaynak kodlu, geliştirilebilen, kullanıcılarına ve geliştiricilere “özgürlük” sağlayan, ben yaptım fiyatı da budur gibi bir politika gütmeyen, A’dan Z’ye, teknolojinin her alanında, sağlık, spor, eğitimden savaş teknolojisine kadar birçok önemli alanda  kullanılabilen bir yapıya sahip “Android işletim sistemi” kendini geliştirmeye, açıkları kapatmaya, performansının artırmaya devam edeceğini hepimiz biliyoruz, ön görebiliyoruz.

Bu iki teknoloji devinin, enerjilerini birbirlerinin sözde açıklarını gündeme getirmek yerine teknolojik alanlarda üstünlükleri, özellikleri ve insanlığa verdikleriyle gündeme gelmesini istemek biz teknoloji düşkünlerinin dileği.

Neden Android İşletim Sistemi kullanıyorlar?

Kaldı ki Android İşletim Sistemi, açık kaynak kod yapısını bir güvenlik zaafiyeti olarak görmüyor. tam tersine “özgürlük” olarak vurguluyor. Teknoloji devleri Samsung, Htc, Xiaomi gibi şirketler kendi geliştirebildikleri arayüz, uygulamalar sayesinde kazanımlarını, akıllı telefon pazarındaki mevcut konumlarını “açık kaynak kodlu Androide” borçlu olduklarını biliyorlar.

Peki uygulamaları, akıllı telefonları kullanan kullanıcılar bu konuda ne düşünüyor? Android sistemli bir akıllı telefon, tablet, tv satın alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Siz ce “Android” güvenlik anlamında iOs’tan geride mi? Neden dünyanın en büyük teknoloji şirketleri kendi markalarıyla akıllı telefon, tablet, TV üretirken “Android” işletim sistemini tercih ediyorlar?

Sizlerin de bu konularda görüşlerini merak ediyoruz. Aşağıdaki yorum kısmına görüşlerinizi belirterek okuyucularımızla paylaşın.

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

Bir Yorum

  1. Android işletim sistemi özgürlük demek, Tim Cook halt etmiş aklı sıra laf atmış, Google cevap vermez

Bir Cevap Yazın

Reklam
Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: