Teknoloji

Çin’de 2 saatliğine Google şaşkınlığı!

Geçtiğimiz Pazar günü yerel saatle 23.30 sıralarında Çinli internet kullanıcıları Google’a girmeye başardı. Çin vatandaşlarını hem de Çin bilişim otoritelerini şaşırtan Google’ a erişim yaklaşık yerel saatle 01.15′ e kadar devam etti. Bildiğiniz gibi bu ülkede Google ve servislerine erişim kısıtlanması uygulanıyor.

Yani Çinli internet kullanıcısı VPS kullanmadan Google hizmetlerine erişim sağlayamıyor. Fakat bu duruma bir yolunu bulup Google’ a erişimi engelleyen Çinli resmi bilişim depertmanı henüz bir açıklama yayınlamadı.

Yalnızca Google arama motoruna değil, Gmail, Google Photos’ a (Fotoğraflar) ve diğer servislere de erişim sağlanabildi.

Peki ne oldu da Google’a erişilebildi?
Resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen Çin yerel medyasında yer alan haberlere göre Google’a erişimin 2 saatliğine de olsa da mümkün olmasının sırrı bir Amerikan şirketiyle ilgili.
İddiaya göre bir Amerikan firması bölgede yeni online serverlarını hizmete soktu.

Server’ların IP adresileri Çin’in Great Firewall’u tarafından tanınmadığından bloklanamadı.
Google henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Çin’de Google’a ve servislerine erişim 2019′ dan bu yana engellenmiş durumda. Çin bu engellemeyi online sansür programı Great Firewall’la sağlıyor.
Google’ın yanı sıra sosyal medyanın bir diğer devi Facebook’ da engelli listesinde.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu