Teknoloji

Google, Apple’ı geçti!

Devamlı tartışılan bir konu; Apple mı daha değerli yoksa Google' mu? Bu köklü  iki firma arasındaki rekabet hangi düzeyde? 

Apple'ın yükselişi ile ilgili ve altında yatan nedenleri sayfalarca yazabiliriz fakat firmayı bugünlere getiren en önemli ürün iPhone dersek yanılmayız. Apple'ın 2001 yılında bizlerle tanıştırdığı mp3 player iPod büyük bir değişimin habercisiydi ama büyük deha Steve Jobs 2007 yılında elinde ilk nesil iPhone ile sahneye çıktığında dünya için birçok şey değişeceğinden hiç kimsenin haberi yoktu.

Google ise devamlı kendini yenileyerek, sessizce yoluna devam etti. Apple ve Google arasındaki bağ 2007 yıllarında öyle bir noktadaya gelmiştiki hem Google'da hem de Apple'da görev alan yönetim kurulu üyeleri vardı. Zaten ilk nesil iPhone'a bakarsanız çok ciddi bir Google esintisi görebilirsiniz.

Google, Apple'ı geçti!

Google geçtiğimiz yıl tüm organizasyonunu Alphabet adını verdiği (Türkçesi Alfabe demek) şirket bünyesinde topladı. Bunun sonrasında zaten bugünkü durum bekleniyordu ve yapılan açıklamaya göre Google uzun zamandır ilk kez Apple'ı marka değeri olarak geçti.

Apple'ın marka değeri 2015 başında 750 milyar dolara ulaşmıştı ve biz o zamanlar Apple'ın trilyon dolarlık ilk şirket olabileceğini düşünüyorduk ama aradan geçen 11 ayda Apple'ın değeri 210 milyar dolar geriledi.

Bunun sebepleri ve sonuçlarını bu yazıda tartışmayacağız ama dünyanın en zeki insanları olarak gösterilen Larry Page ve Sergey Brin Google'ın marka değerinin artmasında büyük bir başarıya imza attılar.

Aslına bakarsanız Apple için işler 2015 yılında hiçte kötü gitmedi zira Apple son çeyrekte rekor bir gelir elde etti. 75,9 milyar dolar gelir ve 18,4 milyar dolar net kar elde eden Apple'ın en önemli sorunu ise ilk kez iPhone satışlarının bir önceki nesle göre durma noktasaına geldi.

Çin'de yaşanan ekonomik duraksama ve global pazarda belli bir doyuma ulaşılması Apple'ın özellikle borsada ciddi bir kan kaybetmesine sebep oldu. Konuştuğum bazı borsacılar Apple'ın 750 milyar dolarlık değerinin tamamen "şişirme ve paraya para kazandırma" için yapıldığını belirtiyorlar.

Kıscası Apple, 4 yıl önce petrol şirketi Exxon’dan aldığı liderlik bayrağını şimdi Google'a bırakyor. Bakalım Apple tekrar en değerli şirket olabilecek mi?

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu