Android

Google’dan Alacağınız Olabilir

Google ve FTC arasında cereyan eden Uygulama içi satın almalardaki anlaşmazlık biteli neredeyse 3 ayı geçti. Özellikle uygulamalarda çocukların ailelerinden habersiz, kredi kartlarını kullanarak satın almaların ödemesinin yapılması gerektiğini savunan FTC komisyonu, konu üzerinde Google ile anlaşma sağlayarak, yaklaşık 18.8 milyon doların geri ödenmesine karar vermişti. Google komisyonun aldığı bu kararı uygulamaya koyarak, geri ödemeleri yapacağını duyurduktan sonra, birkaç gün önce de ödemeleri yapmaya başladı.

Google Play mağazasından Alacağınız Olabilir.
Google’den Alacağınız Olabilir.
Ancak ödemenin yapılabilmesi aşamasındaki en büyük sıkıntı, uygulamaların gerçekten çocukların ailelerinden habersiz yaptığı satın almaları tespit etmek olacak. Google Play Store kullanıcılarına gönderdiği e-posta ile, izinsiz alınan uygulamalar için getirilen güvenlik tedbirlerini anlatmakta ve böyle bir durumla karşılaşan kullanıcıların, FTC komisyonu kararına uygunluk görüldüğü takdirde paralarını geri alabileceklerini bildirmekte.

Uygulamaları çocukların kredi kartlarını habersiz kullanarak aldığını düşünen aileler, en son 2 Aralık 2015 tarihine kadar başvuru yaparak, satın alınan uygulamanın parasını geri alabilecekler. Başvuru için geç kalınması durumunda ise, ödeme alma hakkınız tamamen ortadan kalkacak.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu