Nasıl Yapılır?

İnternet Üzerinden Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

Görüntülü konuşma, internet üzerinden canlı olarak ve birbirimizi görerek görüşme yapmak olarak açıklanabilir. Özellikle internet üzerinden yapılan görüntülü konuşmalar, bir zaman sonra e-postaların, uzun mesajların ya da metinlerin önüne geçmektedir. İnternet veya ağ kullanıcılarının aynı anda ve aynı zamanda birbirlerini hem duymalarını hem de görmelerini sağlayan görüntülü konuşma özelliği ile aradaki mesafeler bir nebze de olsa azalıyor. Böylelikle hem güçlü bir iletişim gerçekleşiyor hem de biraz daha yakın bir sohbet sağlanmış oluyor.

İnternetten görüntülü konuşma yapmak için bir bilgisayar kamerası, konuşmak için mikrofon ve internet ağının yada akıllı telefonumuzun olması yeterli oluyor.  Aile, arkadaş ya da iş yerindeki insanlar ile uzun sohbetler etmek için tercih edilmesi gereken iletişim araçlarının başında gelen görüntülü konuşma için anlık bir ses ya da metin yazımı yetiyor.

Özellikle uzakta yaşayan aileler için bir iletişim aracı olan görüntülü konuşmada internet bağlantısı var olduğu için, ek bir ücret de talep edilmiyor.

İnternetten görüntülü konuşma yapabilmek için iki iletişim aracının da bulunması gerekmektedir. Bu yüzden tek bir kullanıcı üzerinden konuşma ayarları yapılsa da ikinci kullanıcı olmadığı zaman bu işlemin gerçekleşmesi imkansız oluyor. İletişimi başarı ile gerçekleştirmek için uygun bir program indirilmesi gerekiyor. Skype, Google Hangouts, WhatsApp bu programlardan bazılarıdır.

Bunlardan en yaygını ise Skype adlı programdır. Hem anlık olarak metin yazabilir, sesli konuşabilir veya hem sesli hem görüntülü konuşabilirsiniz.

Görüntülü arama için ise bazı önde gelen programlar vardır. Bahsettiğimiz gibi başta Skype, WhatsApp gibi programlar ihtiyacımızı tam anlamı ile karşılayabilir. Bu programlar sayesinde internet bağlantısı ve kamera ile etkin bir konuşma gerçekleştirebiliriz.

Yukarıda bahsi geçen programlar ile önce kurulum yapılıyor, ardından bir arkadaş listesi oluşturuyoruz. Telefon numarası veya e-mail ile listeyi oluşturmak ve karşıdaki kişiyi eklemek mümkündür.

Sizler hangi programı kullanıyorsunuz? En çok bilgisayarınızda mı yok akıllı telefonunuzdan mı görüntülü görüşme gerçekleştiriyorsunuz? Kullandığınız programın, uygulamanın görüntü kalitesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Paylaşın, tartışalım…

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu