Samsung

Samsung Galaxy S7 – iPhone 6S Karşılaştırma

Samsung Galaxy S7 ile iPhone 6s arasındaki hangi farklar var? Hangi özellikler Samsung Galaxy S7' yi iPhone 6s' den ayırıyor? İşte bu soruların cevabı Samsung Galaxy S7 vs iPhone 6s karşılaştırma haberimizde.

Apple ve Samsung bildiğiniz gibi iki büyük rekabetçi. Samsung ve Apple arasındaki bu teknolojik savaş MWC 2016 etkinliğinde tanıtılan Galaxy S7 ile daha da ateşlenecek. Bu durumda, Galaxy S7 ile iPhone 6s arasında hangi farklar bulunuyor? Samsung' un yeni amiral gemisi Galaxy S7 hangi teknik özelliklerde iPhone 6s modelinden daha iyi durumda? Galaxy S7 özellikleri iPhone 6s’e göre daha mı iyi? Tüm soruların cevabını Galaxy S7 vs iPhone 6s karşılaştırma haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

Samsung Galaxy S7 ile iPhone 6s tasarım farkı;

Bu iki akıllı telefon arasında ergonomik açıdan çok büyük farklılıklar bulunmuyor. Samsung Galaxy S7, 142.4 x 69.6 x 7.9mm boyutlarındayken, iPhone 6s ise 138.3 x 67.1 x 7.1 mm boyutlarında. S7’nin iPhone 6s’e göre 0.2mm daha ince olduğunu görüyoruz fakat bu büyük bir fark değil. Galaxy S7, 5.1 inç ekran boyutunda, 4.7 inç ekran boyutuna sahip iPhone 6s’ e göre az da olsa büyük bir ekrana sahip. Fakat günlük kullanımda bu fark çok fazla anlaşılmaz. Tamamen tercih sebebi olur mu kişiden kişiye değişir elbette. Galaxy S7 bir önceki amiral gemisi S6' ya göre kamera çıkıntısını azaltmış durumda. Apple iPhone 6s' de ise durum biraz farklı,kamera çıkıntısı çoğu zaman sıkıcı bir durum yaratabiliyor.

Galaxy S7 ile iPhone 6s tasarım farkı

Samsung Galaxy S7 ile iPhone 6s işlemci ve RAM farkı;

Galaxy S7 işlemci bölümünde ise güçlü Qualcomm Snapdragon 820 yonga setine sahip. iPhone 6s modelinde ise dünyanın en hızlı mobil işlemci unvanını elinde bulunduran Apple A9 yonga seti yer alıyor. Samsung yeni amiral gemisi Galaxy S7 telefonunda 4 GB RAM kullanıyor. iPhone 6s ise 2 GB RAM kullanan Apple iOS stabilitesi ile birlikte tercihi bu yönde olmuş. İki telefonun arasındaki 2 GB RAM farkının Galaxy S7 lehine olduğunu düşşünebiliriz. Fakat burada devreye işletim sistemleri girmekte. Samsung Android işletim sisteminin son versiyonu Marshmallow ile birlikte kendi arayüzünüde kullanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu Samsung' un kendi arayüzünde ne gibi değişiklik ve stabilite sağladığı yönünde olacak. MWC 2016' dan gelen bilgilere göre Samsung bu yönde ciddi adımlar atmış durumda. Apple ise akıllı telefonunda 2 Gb ram kullanmasının nedenini kendi işletim sistemi iOs stabilitesi olarak açıklıyor. Samsung Galaxy S7 piyasaya çıktığında RAM farkının ne derece etkili olduğunu görebiliriz. Şimdilik bu konuda fazla yorum yapmayalım.

Samsung Galaxy S7 ile iPhone 6s Kamera Özellikleri karşılaştırması;

Samsung, Galaxy S7 cihazında 12 MP çözünürlüğünde 1 µm piksel büyüklüğünde Britcell kamerayı kullanacağını tanıtımda açıkladı. MWC 2016 etkinliğinde S7 kamerasının düşük ışıkta bile oldukça net fotoğraflar çektiği söylendi. Hatta bununla ilgili bir haberi de okuyucularımızla paylaşmıştık. Galaxy S7 üzerinde Çift Piksel (Dual Pixel) kamera kullanılmakta.

Galaxy S7 ile iPhone 6s kamera farkı

Apple, iPhone 6s modelinde ise 12 Megapiksel çözünürlüğünde 1.22 µm piksel büyüklüğünde ve f/2.2 değerinde bir kamera kullanıyor. Bu değerlere göre Galaxy S7 kamerasının iPhone 6S' e göre daha iyi olduğunu görebiliyoruz.

Galaxy S7 ile iPhone 6s Ekran karşılaştırması;

Galaxy S7 Super Amoled ve 5.1 inç ekran boyutuyla, 1440 x 2560 px çözünürlüğünde olan ekrana sahip. iPhone 6s ekranı ise 4.7 inç büyüklüğünde 750 x 1334 piksel çözünürlüğünde. Samsung Galaxy S7 ekranı 577 PPI değerinde, iPhone 6s ekranı ise  326 PPI değerine sahip.

Galaxy S7 ile iPhone 6s ekran farkı

S7, Corning Gorilla Glass 5 ile korunuyor. iPhone 6s ekranı ise güçlendirilmiş iON cam ile korunuyor. Corning Gorilla Glass’ın iON cam teknolojisine oranla kıyasladığımızda ise Corning Gorilla Glass’ın fark yarattığını söyleyebiliriz. 

Samsung Galaxy S7 ile iPhone 6s Batarya karşılaştırması;

3.000 mAh gücündeki bataryası bulunan Samsung Galaxy S7, hızlı şarj özelliği sayesinde dakikalar içerisinde %80 doluluk oranını yakalayabiliyor. iPhone 6s batarya kısmındaki tercihi ise 1715 mAh. Batarya tarafında Galaxy S7 açık ara üstünlük sağlamış durumda.

Galaxy S7 ile iPhone 6s Genel karşılaştırma;

Her iki akıllı telefonunda ayrı işletim sistemleri kullandığını hatırlatalım. Teknik özellikler kısmında Samsung Galaxy S7 ön plana çıksa da iPhone 6s kullandığı işletim sisteminin stabilite avantajı olduğunu hatırlatalım. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer Samsung kendi arayüzünde bahsedildiği gibi iyileştirmeler yaptıysa teknik özelliklerin dışında kullanım kolaylığı ve stabilite konularında da fark yaratacağına eminiz.

 

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu