Teknoloji

Spartan, Windows 10 ile gelecek mi?

Microsoft yıllardır üzerinde titrediği Internet Explorer‘ı bir kenara bırakıp Spartan adında yeni bir tarayıcı üzerinde çalışıyor. Bu çalışma ile ilgili yeni görseller sızdırılması üzerine, Microsoft Windows 10 ile birlikte bu yeni tarayıcısını kullanacak yorumlarına neden oldu.

Internet Explorer üzerinde yıllardır güncelleme yapan Microsoft bir türlü tarayıcının kötü imajını bir türlü yenemiyor. Son zamanlarda IE kullanımında artış gözlense de bilgisayar kullanıcıları genellikle Chrome veya Firefox seçeneklerini daha çok değerlendirdiğini biliyoruz. Açık kod kaynaklı bu tarayıcılar Internet Explorer’a göre daha kullanışlı olmakla beraber, sitelerin açılma hızı ve kişiselleştirme özelliği ile de tercih sebebi oluyorlar.

Windows 10 ile Spartan tarayıcı
Windows 10 ile Spartan tarayıcı deneyimi.
Son zamanlarda teknoloji bloglarında Microsft’ un Internet Explorer yerine Spartan adında yeni bir tarayıcı üzerinde çalıştığını duyuyorduk. Fakat bu konu ile ilgili daha önce sızıntı olmamıştı. Şimdi ise gelen bilgiler SPartan iddialarını doğrular nitelikte. Artık Windows 10 ile birlikte Microsoft firmasının yeni bir tarayıcı kullanacağı aşikar durumda.

Internet Explorer’ a göre modern bir tasarıma sahip olan Spartan, yeni özellikleri ile de dikkat çekecek. Bakalım bir zamanlar tarayıcı piyasasına yön veren Microsoft Spartan ile tekrar eski günlerine dönebilecek mi? Windows 10 ile tüm dikkatleri üzerine çeken firma zaten bu tip yenilikleri yapmak zorunda. Zira tarayıcı rekabetinde son yıllarda oldukça gerilerde kaldı.

Spartan adlı tarayıcının Windows 10 satışlarına da katkı vereceği teknoloji çevrelerince konuşulan konular arasında…

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu