Teknoloji

Windows 7 satışını durdurdu

Windows 8’den umduğunu bulamayan, Windows 8. 1 ile durumu belli bir süre olsun düzeltmeye çalışan Microsoft, beklenen kararını aldı ve PC’ler için Windows 7 satışını durdurdu. Bundan sonraki aşamada üyeler Windows 7 Home Basic, Home Premium ve Ultimate versiyonları resmi kanallar yöntemiyle bilgisayarlarına yükleyemeyecek ya da Windows 7 ile çalışan bir PC satın alamayacak. Windows 7 Professional sürümü içerisine herhangi bir satım durdurulmasından şu an için bahsedilmedi.

Microsoft bu hamlesiyle Windows 8’e ve 8.1’e durumda olan ilgiye artırmak talep ediyor. Aynı bir durum XP cephesinde de yaşanmış ve Microsoft uzunca uğraşlar sonucunda Windows’un en bir çok benimsenen sürümlerinden XP’nin kullanım oranını kritik anlamda düşürmeyi planlayıp başarmıştı. Windows 7 halihazırda %50’den çok bilgisayarda kullanıma sahip. Bu kullanıcıların büyük kısmının de Windows 10 yayınlanan civarı Windows 8’e upgrade yapması beklenmiyor.

Microsoft, geçen haftalarda yepyeni Windows’un tecrübe sürümü durumda olan Windows 10 Technical Preview’ı kullanıcılarının beğenisine sundu. Firma halen test evresinde meydana geldiğini izah ettiği Windows 10 ‘u kullanıcıların katkılarıyla daha güzel bir platform haline getirmeyi amaçlıyor. Windows 10’un resmi satışlarına 2015 ortalarında başlanması bekleniyor. Bakalım bu sefer Microsoft tam anlamıyla amacına ulaşacak mı?

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu