Android

Android N ile Gelen Yeni Özellikler

Google’ın her yıl geliştiriciler için gerçekleştirdiği konferansı Google I/O 2016’da teknolojiye gönül verenlerin merakla beklediği yeni işletim sistemi Android N ile ilgili ayrıntılar gün yüzüne çıktı. AndroidMarshmallow’ un ardından gelecek olan yeni sürümün kod adı olan Android N ile açıklanan yeni özellikleri sizler için sıralıyoruz.

Google I/O 2016‘ da tanıtımı yapılan Android N (Android 7.0) işletim sistemini ile gelen 9 yeni özelliği sıralamaya başlayalım;

1- Daha hızlı Grafik Performans

Daha hızlı Android deneyimi

Grafik performansı bakımından bir önceki versiyonlara göre %75 oranında artırılan Android N, direkt dosya şifrelemesi ve arka planda sürekli güncellenen sistem arayüzü ile hızlı performans vaat ediyor.

2- İkiye Bölünen Ekran

Android N ile ikiye bölünmüş ekran

Yeni Android sistemi ile çoklu pencere desteği ve işlem yeteneklerinin gücüyle kullanıcılar cihazlarının ekranlarını aynı anda ikiye bölebilecek. Şu anda Samsung’ un sunduğu bu gelişmiş özellik artık Android N ile varsayılan özellik olarak hayatımıza girecek. Android N yüklü akıllı telefon veya tabletlerde bu özellik ön yüklü olarak kullanılabilecek.

3- Bildirime Kısa Erişim

Android N bildirimlere Erişim

Yeni işletim sistemi N ile birlikte bildirimlerde de yeni özellikler eklenmiş. Ekranınız kilit ekranında iken bile bildirimlere erişebilecek, sms veya e-maillerinizi yanıtlayabileceksiniz. Bildirimlerin sıklık ayarları kontrol altına alınabilecek ayrıca “Bildirimler”de hızlı geçiş özelliği de açıklanan önemli özelliklerden. Belirli bazı uygulamalarda değil tüm uygulamalarda bildirim üzerinden cevap yazabilme olanağı da yeni sürümle birlikte kullanabileceğiz. Kısaca bir bildirim cihazınıza ulaştığında cevap vermek için uygulamayı açmak yerine panelden işlem yapabileceğiz.

4- Tema ve Duvar Kağıtları

Android N Google Klavye Tema Desteği

Android N (7.0) bizlere yeni duvar kağıtları ve Google’ un  kendi klavyesi için farklı tema seçenekleri sunuyor. Gelen bu yeni temalarda, klavye arka temasında farklı fotoğraf ve renkler de kullanabileceğiz. 2880×2560 piksel çözünürlüğünde yeni duvar kağıtları ise kullanıcılara zengin kişiselleştirme seçenekleri arasında bulunuyor.

5- Kadınlar için 13 Yeni Emoji

Android N Kadınlar için 13 Yeni Emoji

Google’ un kendi klavyesine yeni emojiler ekleyen Android N, bu emojiler arasında 13 yeni emoji kadınlar için bilim, sağlık, eğitim, teknoloji, sanayi, tarım, müzik ve gıda sektörlerinde çalışan kadınları temsil ediyor.

6- Daydream: Sanal Gerçeklik Modu

Android N ile Daydream

2016 sonbaharında yeni piyasaya çıkacak olan Android N işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarda kullanılabilecek olan Daydream için YouTube, Google Street View, Google Play Filmler, Google Fotoğraflar’ ın dışında Ubisoft ve Electronic Arts (EA) gibi oyun şirketleri özel uygulamaları kullanıcılara sunacak.

7- Satın Alma Öncesi Test

Android N ile satın almadan önce uygulama test

Yeni işletim sisteminin en önemli özelliklerinden biri olarak gösterilen bu özellik le birlikte Google Play üzerinde bulunan uygulamaları telefonlara indirmeden test edebileceğiz. Test etme uygulaması ücretli veya ücretsiz tüm uygulamalar için geçerli olacak. Gelecek olan bu özellikle beraber beğendiğimiz herhangi bir uygulamayı satın almadan test edebileceğiz.

8- İlk Hangi Cihazlara Gelecek

Android N ilk hangi cihazlara geliyor

An itibariyle “Beta” versiyonu geliştiriciler için indirilebilir durumda olan Android N, geliştirici ön izleme sürümü, şu cihazlar için indirilebilir durumda:
Nexus 6P,
Nexus 5X,
Nexus 6,
Nexus 9,
Nexus 9G,
Nexus Player,
Pixel C Tablet,
Sony Xperia Z3
General Mobile 4G (Android One) – Türkiye

9- Android N’ in Adını Sen Ver

Android N adını sen koy

Yukarıda belirttiğimiz kullanışlı özelliklerin dışında merak edilen bir diğer konu ise Android 7.0’ ın kod adı olan Android N’ e hangi isim verilecek?  “Android’in bir sonraki sürümünün adının ne olacağına karar vermeye çalışıyoruz. N harfiyle başlayan güzel fikirleriniz var mı?” diye soran Google açtığı özel web sitesi  üzerinden isim tavsiyeleri topluyor.

8 Haziran 2016 tarihine kadar siz de N ile başlayan önerilerde bulanabilirsiniz. Buradan Google’a Android N için isim tavsiyesinde bulunun.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir Yorum

  1. Gayet güzel özellikler geliyor Android N ile birlikte güzel makale, teşekkürler bilgi için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu