Teknoloji

Google Play Arama Geçmişi Temizleme İşlemi

Bu bölümdeki makalemizde Google Play’de arama geçmişinin nasıl temizleneceği hakkında fikir vereceğiz. Siz farkında olmasanız bile Google Play Store’da arama yaparken arattığınız kısımlar arama bölümünde yer alan durumlar ile özel olarak kaydedilir.  Siz Google Play Store uygulamasını çalıştırıp yeni bir arama işlemi yapmak istediğinizde alt alta sıralanan eski arama sonuçları ile karşılaşabilirsiniz.

Bu durum belirli zamanlar sonucunda can sıkıcı hale gelebilir. Bu durumdan kurtulup arama geçmişini temizlemek adına aşağıdaki belirtilecek hususlara dikkat edilebilir. Silme işlemine başlamak için ilk olarak cihazınızdaki Google Play’ı çalıştırmanız gerekmektedir.

Çalıştırma işlemini gerçekleştirdikten sonra uygulamanın sol üst kısmında üst üste üç adet yatay çubuk sizi karşılayacaktır. Bu çubuğa tıklayarak ayarlar sekmesine gelin ve giriş yapın.  Bu adımı da tamamladıktan sonra karşınıza gelen ayarlar listesindeki "Genel" bölümünde yer alan "Yerel arama geçmişini temizle" seçeneğine dokunun. Bu işlemlerden sonra yapmış olduğunuz bütün arama sonuçlarınız Google Play’den silinmiş olacaktır. Bu tarz arama sonuçlarının sürekli görülmesinden hoşnut değilseniz sayılan işlemleri istediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz. 

Aynı zamanda temizleme işlemini yapmak başkalarının yanında uygulamanızı açtığınızda daha sağlıklı ve rahat aramalar yapmanızı sağlayacaktır. Bu işlemleri tekrar etmek cihazınıza hiçbir şekilde zarar vermeyecektir. Bu yüzden içiniz rahatça bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu