Teknoloji

ICANN Hackerların Saldırısına Uğradı

Reklam

ICANN, web sitelerinin alan adlarını ve IP adreslerini düzenlemekle yükümlü bir kuruluştur. Kurum üzerine gerçekleştirilen kötü niyetli kimlik avı saldırıları sonucunda sistem güvenliğinin ihlal edildiği belirtildi. Yapılan tahminlere göre ICANN çalışanları, kurum sunucularından gönderimi gerçekleştirilen e-postaları aldıktan sonra bilgilerin güvenliği için büyük önem taşıyan yetki bilgilerini vermeleri için kumpasa getirildiler.

Alan Adları ve IP Adreslerini Düzenleyen ICANN Hacklendi!
Domain ve IP Adreslerini Düzenleyen ICANN Hacklendi!
ICANN tarafından yapılan açıklamaya göre; önemli e-postalara, kamu verisi içeren “ICANN WİKİ” sayfalarına, “ICANN Blog” kullanıcı hesabı bilgilerine, WHOIS bilgi ağına ve kuruluşa tabi “Merkezileştirilmiş Bölge Veri Sistemi ”ne hackerlar tarafından erişim sağlandı. Diğer bir açıklamada da; hackerların gerçek isimlere, adreslere, kullanıcı isimlerine, kişisel & kurumsal telefon numaralarına ve e-posta adreslerinin isimlerinin yer aldığı çok sayıda bilgi içeriğine erişim sağlandığı durumun en tedirgin edici olayı olduğu söylendi. Beraberinde alınan bilgilere göre kullanıcıların şifrelerine de erişim sağlandığı söyleniyor. Fakat kurum şifrelerinin yer aldığı dosyalar şifreli bir sisteme tabi tutularak, açık olarak saklanmamış.

Bu yılda ICANN güvenlik sistemi üzerinde kapsamlı bir güncelleme yapılmıştı. Fakat hal böyle olunca yapılan güvenlik güncelleştirmesinin yeterli olmadığı göze çarpıyor. Yapılan bu saldırıdan sonra ICANN güvenlik önlemlerini daha katı, aşılamaz hale getirmek için çalışmalarını hala sürdürmekte.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
Başa dön tuşu