NokiaTeknoloji

Nokia ‘Meltemi OS’ ile Küllerinden Doğabilir mi?

Bizde nasıl “Yiğit Düştüğü Yerden Kalkar”, atasözü var ise, yabancıların sıklıkla kullandığı deyimlerden birisi ise, “Küllerinden Doğmak”tır. Bu söz günümüzde, bir zamanlar mobil teknoloji alanına damga vurmayı başarmış Nokia için geçerli. Nokia küllerinden doğabilir mi?

Kısa bir süre önce Mobil Cihaz ayağını Microsoft‘a devreden köklü teknoloji üreticisi Nokia, bir zamanlar kullanmaktan vazgeçtiği işletim sistemlerini yeniden canlandırarak ayağa kalkabilir mi? Nokia deyince aklımıza bu takıldı. Acaba bunu başarabilmesi mümkün mü diye düşünmekten kendimizi alamadık.

Nokia N9’da kullanılan işletim sistemi olan “Meltemi”, birçok akıllı telefon kullanan hatta çoğu Nokia kullacısı tarafından bile bilinmiyor. Meltemi projesi olarakta adlandırılan bu proje, MeeGo kadar ilgi görmemişti.

Nokia Meltemi projesi, 2012 yılında kısa süre önce göreve getirilen Stephen Elop tarafından iptal edilmişti. Stephon Elop’un Meltemi’yi iptal ederek, 2012’den bu ana Microsoft’un mobil işletim sistemi olan Windows Phone ile yoluna devam etme kararı alması, o dönem büyük bir şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Nokia Ceo' su Stephen Elop
Nokia Ceo’ su Stephen Elop
2012 yılında Meltemi projesini rafa kaldıran Nokia’nın, yakın bir zaman içerisinde olmasa bile, gelecek dönemlerde Meltemi OS işletim sistemini yeniden mobil kullanıcılar ile buluşturabileceği konuşuluyor. Dedikodunun yanı sıra NokiaPowerUser isimli internet sitesi, bu yönde bir haber yayınlayarak, bunun belki ileri ki dönemlerde olabileceğinin sinyallerini verdi.
Ne dersiniz? Sizce Nokia Meltemi OS projesini ileri bir boyut kazandırarak yeniden Teknoloji dünyasında bir “Meltem” estirebilir mi?
Nokia ile ilgili diğer haberlerimiz.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu