Sosyal Medya

WhatsApp Üçüncü Taraf Uygulamalara Karşı Hamlelere Başladı

WhatsApp, günümüz ortamında en sık tercih edilen e-mesajlaşma programı olarak biliniyor. Yalnızca mesajlaşma uygulaması olmasının dışında sesli mesaj gönderme, arama, görüntülü arama, konum bildirme, dosya aktarımı vb. ihtiyaçlar içinde kullanılabiliyor.

Uygulamada işlevsellik bu kadar geniş olduğundan üçüncü taraf yazılımları içinde WhatsApp önemli bir alternatif haline geliyor.

Ancak üçüncü taraf geliştiricilerinin WhatsApp kullanımına müdahale etmesi ve kendi yazılımlarında bu uygulamaya yer vermeleri WhatsApp tarafını kızdırmış olacak ki 3. taraf uygulamalarına göz dağı vermeye başladılar.

WhatsApp’ın ilgili geliştiricilere göndermiş olduğu uyarılarda yer alan detayların sıralanışı şöyle;

* 3. taraf yazılımlarına ilişkin devam eden dağıtımların durdurulması,
* WhatsApp kodunun tersine mühendislik ile kullanımına son verilmesi,
* WhatsApp verilerine yetki sahibi olmadan erişen ve kullanıcılara ilişkin özel veriler toplayan uygulamaların askıya alınması.

Şirket son yıllarda WhatsApp+ ve benzerlik gösteren yazılımlarla mücadele eden şirketin en önemli hamlelerinden bir tanesi ilgili 3. taraf yazılımları indiren kullanıcılarını engellemeye başlamasıydı.

Yani şirket kullanıcı veri güvenliğini sağlamak adına kendi müsaadesi dışında 3. bir yazılımın kullanılmasını kesinlikle istemiyor.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu