Xiaomi

Xiaomi, Kendi İşlemcilerini Kullanacak!

Akıllı telefon üreticilerin işlemci seçimlerinde en çok ettiği yonga seti Qualcomm olduğunu paylaştığımız akıllı telefon markalarının teknik özelliklerinden biliyorsunuz. Ancak bazı önemli firmalar kendi işlemcilerini üretmeye çalışıyor. Kendi işlemcilerini üreten firmalara örnek olarak Apple ve Samsung‘ u gösterebiliriz. Samsung akılı telefonlarda hem Qualcomm işlemci hem de kendi ürettiği Exynos işlemcileri görüyoruz. Ülkemizde satışı yapılan Samsung cihazların işlemcilerinin Exynos olduğunu hatırlatalım. Apple’ da tablet ve telefonlarında kendi ürettiği işlemciyi kullanıyor.
Çin menşeili Xiaomi firmasının da son bir kaç yıldır kendi işlemcisini üretmeye çalıştığını biliyoruz. Leadcore yonga seti tasarımını ciddi yatırımlar yapan Xiaomi, bu sene bu yatırımın meyvelerini toplamaya hazırlanıyor.
Xiaomi, Kendi İşlemcilerini Kullanacak!
Xiaomi’ nin üst segment akıllı telefonlar için 64 bit işlemciler tasarladığı teknoloji bloglarında konuşulan konulardan biriydi. Fakat, maliyetin fazla olmasının ön plana çıkmasıyla birlikte giriş ve üst segment cihazlar için daha uygun maliyetli işlemciler üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Xiaomi, ARM çekirdeklerinin yer alacağı işlemcileri yeni bir ailede toplayabilir. Yani bu işlemcileri Redmi serisinde kullanmak yerine, farklı bir seride kullanmayı tercih edebilir. Xiaomi’ nin yeni işlemcileri yüksek ihtimalle ilk olarak yılın ikinci yarısında duyuracağı akıllı telefonlarda kullanılacağı gelen bilgiler arasında.

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu