MobilTeknoloji

Akıllı Telefonların Beyin Üzerindeki Etkileri

İşveçli bilim adamlarının yaptığı araştırmalara, ilginç bir araştırma daha eklendi. Akıllı cep telefonları ve eski moda cep telefonları kullananların, kullanım sırasındaki parmak hareketlerinin beyne ne tür sinyaller gönderdiği, ve bu sinyallerin tam olarak neyi işaret ettiği araştırıldı.

Araştırmanın yapıldığı yönteme EEG ismini veren bilim adamları, yaptığı denemelerin sonucunda son derece ilginç verilere ulaştılar. 26 dokunmatik ve akıllı telefon kullanıcısı ile, 11 eski model normal telefon kullanıcısı toplamda 37 kişi üzerinde yapılan deneye göre, akıllı telefon kullanan kişilerin parmaklarını daha uyumlu bir şekilde kullanabilme yeteneğini geliştirdikleri gözlemlendi. EEG incelemeleri aynı zamanda akıllı telefon kullanıcılarının, daha karmaşık yapıları çözebilme yetisini arttırdıklarını ve beyin fonksiyonlarını daha iyi kullanabilmek adına tecrübe kazandıklarını da ortaya koymuş oldu.

EGG yönteminde, kişi el ve parmaklarını kullanırken, sinirler aracılığı ile beyine gönderilen ve karşılığında beyinden alınan elektronik sinyallerin incelenmesi hedef alınıyor. Böylelikle bilim adamları, insan bedeninin kullanımı esnasında beyine ne tür mesaj sinyallerinin gittiğini ve kişinin düşünce yapısını nasıl etkilediği hakkında fikir sahibi oluyorlar.

Akıllı dokunmatik ekran cep telefonu kullanan deneklerde, sinir sisteminin beyine yüksek derecede sinyaller gönderdiği gözlemlendi. Eski moda cep telefonu kullananlarda ise bu sinyallerin neredeyse %50 daha zayıf olduğu görüldü.

Elif

Teknoloji konularına oldukça ilgili olan yazar, güncel haberleri AndroideGeL için araştırıyor ve paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu