Nasıl Yapılır?

Android DNS değiştirme, DNS adresleri ve ip değiştirme

Günümüz akıllı telefon kullanıcılarının sıkça başvurduğu bir yöntem olarak biliniyor. Android DNS ayarları nasıl değiştirilir, DNS adresleri ve ip değiştirme nasıl yapılır? Mobil Dns ayarlarını değiştirmek için neler yapılmalı? Her internet sitesinin ip adresi bulunduğunu bu adreslere ip ile ulaşsaydık ne kadar zorluk çekeceğimizi tahmin edebilirsiniz. Samsung, Xiaomi, HTC, LG gibi teknoloji devlerinin telefonlarında bu ayarlar nasıl yapılandırılır?

İnternet sitelerinin çoğalmasıyla birlikte devasa boyutlardaki bilgilere erişim şansımızın arttığı bir dönemdeyiz. Günden güne artan web sitelerindeki bu bilgilere nasıl hızlı ve yasaksız ulaşırız? 2020 güncel dns adresleri listemizle daha hızlı internette dolaşabileceksiniz. İster mobil olun yani akıllı telefonlarınızdan dns adresi değiştirin ister bilgisayarınızdan DNS ayarlarıyla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

DNS nedir sorusuna kısaca değinmeden geçemeyiz. Her hangi bir internet sitesine giriş yaptığınızda, ister chrome tarayıcı kullanın yada firefox tarayıcınız ilk etapta internet bağlantısı aldığınız kuruma bilgi yollar. Girmek istediğiniz internet sitesinin ip adresini ister ve hemen o ip üzerinden giriş yapar ve karşınıza getirir. Eğer domain name server sunucusu yanıt veremiyorsa girmek istediğiniz sitenin ip adresi sunucu üzerinden bağlantı sağlayamaması anlamına gelir. Site ya o an kapalıdır yada yasaklıdır anlamına gelir.

Öncelikli nedenine gelecek olursak girişi yasaklanmış ya da yavaş açılan sitelere daha kolay girebilmek.

Örneğin bir siteye giriş internet sağlayıcınız tarafından engellenmiş ise ya da bulunduğunuz bölge nedeniyle ilgili siteye erişim sorunu yaşıyorsanız android DNS adresleri kullanılarak bu sorun aşılabilir.

Android DNS Değiştirme

Android DNS değiştirme programsız ya da harici program desteğiyle gerçekleştirilebiliyor. Tabii ki akıllı telefon kullanıcılarının önceliği program kullanarak Android DNS değiştirme işlemini gerçekleştirmek olacaktır.

Ancak rootsuz çoğu telefon modelinde mobil veri kullanımı esnasında buna izin verilmediğinden zorunlu olarak program kullanmaya ihtiyaç duyulabiliyor.

Bu nedenle DNS değiştirme programı konusunu da ele almış bulunmaktayız.

Android Programsız DNS Değiştirme Nasıl Yapılır

Önceliğimizin “Android programsız DNS değiştirme” olduğunu yukarıda söylemiştik. Kablosuz ağa bağlandıktan sonra gerçekleştirmeniz gereken işlemler sırasıyla şöyle.

Eğer ki android bir akıllı telefona veya tablet kullanıyorsanız, öncelikle kablosuz Wifi’ye bağlı olmanız gerekmektedir.

 • Ayarlar > WiFi veya Kablosuz seçeneğine tıklıyoruz.
 • Bağlı olduğunuz Wifi ağı üzerine basılı tutuyoruz ve ekranda açılan ‘Ağ ayarlarını yönet’ butonuna tıklıyoruz.
 •  Bu ayardan sonra ise ‘Gelişmiş Seçenekleri Göster’ butonuna tıklayarak devam ediyoruz.
 • Açılan sekmede ip ayarlarını ‘Statik’ olarak ayarladığınızda DNS 1. kısmına 8.8.8.8 DNS 2. kısmına ise 8.8.4.4 rakamlarını yazıp kaydediyoruz. Bu yazdığımız DNS’ ler Google’ a ait, siz isterseniz başka DNS bilgileri girebilirsiniz.

Yapmanız gerekenler bu kadar şimdi yavaş olan internetinizin ne kadar hızlandığını yada kullandığınız Dns  iplerine göre daha önce giremediğiniz sitelere giriş yapabildiğinizi fark edeceksiniz.

Öncelikle telefonunuzun ayarlar ara yüzünü açmalısınız. Oradan kablosuz ağ bağlantısı ayarlarına girin.

Şu esnada bağlı olduğunuz ağ üzerine gelerek basılı tutun ve karşınıza çıkan menüden “Ağ ayarlarını yönet” olanına tıklayın. Sonrasında ise “gelişmiş seçenekleri göster” diyerek gidişatı sürdürmeniz gerekiyor.

Karşınıza çıkan DNS değiştirme ayarlarından IP ayarını “Statik” olarak yapılandırın. DNS 1 kısmına 8.8.8.8 DNS 2 kısmına ise 8.8.4.4 yazın ve kaydedin. Kullanabileceğiniz DNS adresleri yalnızca bunlarla sınırlı değil. Diğer Android DNS adreslerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Android DNS değiştirme nasıl yapılır?
Android DNS değiştirme nasıl yapılır?

Hangi Akıllı Telefon Markalarında DNS Ayarı Değiştirebilirsiniz?

 • Samsung
  Markanın hemen hemen tüm modellerinde yani galaxy s3, s4, s5, s6 ve daha yeni modelleri, note 3, note4 ve tüm note serisi.
 • Xiaomi
  Redmi, mi serilerinin hepsinde (Redmi Note 7, note 8, note 9)
 • HTC
 • LG
 • General Mobile
 • Reeder
 • Oppo

Android programsız DNS değiştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra çoğu internet sitesine giriş yapabilirsiniz. DNS değiştirmenize rağmen siteye hala erişim sağlayamıyorsanız burada VPN hizmetlerini kullanmanız gerekiyor.

En iyi ücretsiz Android VPN programları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız daha önce hazırlamış olduğumuz bu içeriğe bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Android DNS Değiştirme Programları

Android mobil veri kullanıyor ve DNS değiştirme işlemine ihtiyaç duyuyorsanız burada root atmanız ya da harici programlardan yardım almanız gerekiyor.

DNS değiştirmek için başvuracağınız çoğu Android programı da root gerektirdiğinden burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus rootsuz Android DNS değiştirme programlarını bulabilmektir.

Fazla uğraşmadan DNS değiştirici (rootsuz) yazdığınızda karşınıza çıkan uygulamayı indirerek saniyeler içerisinde Android mobil DNS değiştirme programını kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece eğer ihtiyacınız var ise yasaklı sitelere yada ulaşamadığınız sitelere ulaşabilirsiniz.

2020 Android DNS Adresleri Güncel Listesi

Her DNS adresiyle, her siteye aynı kalitede erişim sağlamak mümkün olmadığından farklı Android telefonunuzda yada bilgisayarınızda DNS adreslerine ihtiyaç duyulabiliyor. Bu bakımdan 2020 yılı için en iyi DNS adreslerini sizler için sıraladık. İşte adresler.

Yandex DNS Standart

DNS1: 77.88.8.8
DNS2: 77.88.8.1

Yandex DNS Güvenli

DNS1: 77.88.8.88
DNS2: 77.88.8.2 (Yandexin sahte ve zararlı siteleri engellemeye yönelik hazırladığı DNS hizmetidir.)

Yandex DNS Aile

DNS1: 77.88.8.7
DNS2: 77.88.8.3 (Yetişkin siteler olmadan DNS hizmetidir.)

Google DNS

DNS1: 8.8.8.8
DNS2: 8.8.4.4

OpenDNS Home

DNS1: 208.67.222.222
DNS2: 208.67.220.220

Level 3 DNS

DNS1: 209.244.0.3
DNS2: 209.244.0.4

DYN DNS

DNS1: 216.146.35.35
DNS2: 216.146.36.36

Verisgn

DNS1: 84.200.69.80
:84.200.70.40

Ultra DNS Advantage

156.154.70.1
156.154.71.1

Comodo

8.26.56.26
8.20.247.20

TTnet – Türk Telekom

195.175.39.49
195.175.39.50

Altarnate

198.101.242.72
23.256.263.53

Bilgi: 216.58.207.163 ip adresi yazdığımızda karşımızda Google arama motorunun Türkiye sayfası çıkağını biliyor muydunuz? google.com.tr’ nin güncel ip adresi karşılığıdır.

 

Uğur

Teknolojiye meraklı olan yazarımız, güncel gelişmeleri AndroideGeL için yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu