Android

Android Telefonda İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Android telefonlar; fotoğraf makinesi, el feneri vb. türde diğer birçok teknolojik cihaz özelliklerini kullanıcıya tek bir bünyede sunabiliyor. Bahsetmiş olduğumuz özelliklerden bir tanesi de Android telefonda internet paylaşımı yaparak cihazı bir modem olarak kullanmak. Peki, Android telefonda internet paylaşımı yapmak için hangi adımları izlemek gerekiyor? İşte bu konuya ilişkin birkaç basit detay…

 

 

Android Telefonda İnternet Paylaşımı Yapmak

Android cihazda internet paylaşımı yaparak diğer telefonlardan yada Wi-Fi özelliği olan bilgisayarlardan internete bağlanabilirsiniz. Böylece evde yada işte olmadığınız anlarda Wi-Fi ihtiyacı giderilmiş olur. Ancak Android telefonda internet paylaşımı yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç önemli unsur bulunmakta.

Diğer telefonlarla internet paylaşımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Diğer cep telefonunuzu internete bağlıyorsanız, Google Play güncellemelerini otomatik indirmeyi devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bu ayar doğru zamanda yapılmadığı takdirde internet paylaşılan cihazda otomatik Google Play uygulama indirmeleri başlayacak ve mobil veri paketi kısa süre içerisinde tükenecektir. İlgili sorunun yaşanmaması adına cihazda Google Play harici otomatik güncelleştirme yapan ve Wi-Fi’den dosya indiren uygulamalar bulunmaktaysa bu uygulamalar ilişkin geçerli ayarlarında yapılması gerekmektedir. Örneğin evde indirmeye başlattığınız bir NetFlix filmi, Wi-Fi bağlantısı kopunca otomatik olarak durmuş olursa, telefondan paylaştığınız internete bağlanınca tekrar kaldığı yerden indirmeye devam edecektir.

Bilgisayarlarla İnternet Paylaşımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet paylaşımını bilgisayarlara yapanlarında dikkat etmeleri gereken önemli unsurlar var. Bilgisayardan internete bağlandığınızda normal bir ağ dışında telefonunuzu özel bir internet sağlayıcısı olarak görecektir. Bu ayarları yapmak için Windows 10 bilgisayarlarda Ayarlar > İnternet Ayarları > Wi-Fi ayarları > Bilinen Ağları Yönet > Özellikler (İlgili Wi-Fi ağının adına tıkladıktan sonra gelir) > Tarifeli Bağlantı Olarak Ayarla sırasını takip etmeniz gerekiyor. Böylece bilgisayardan girmiş olsanız bile cep telefonu internetiniz Windows Güncellemeleri nedeniyle tükenmeyecektir. Ancak bunun Windows uygulamaları dışında etkisiz olduğunu unutmayın. Bu ayar her gün çeşitli güncellemeler almaya devam eden virüs programını, oyunları ve diğer uygulamaları etkilemez. Ancak bu uygulamaların kendi ayarlarına girerek otomatik güncelleştirme özelliğini kapatırsanız internet paylaşımı yaptıktan sonra mobil verinin kısa süre içerisinde tükenmesine engel olabilirsiniz.

Android Telefonla İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Bu önlemleri aldıktan sonra telefonun internetini paylaşmak için Ayarlar > İnternet Paylaşımı Oluşturma yolunu takip ettikten sonra Wi-Fi hotspotu aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. Android telefonda internet paylaşımı için Wi-Fi hotspotu açtıktan sonra otomatik bir şifre oluşacaktır. Diğer cihazlardan internete bağlanmak için bu şifreyi kullanabilir yada kolaylıkla hatırlayacağınız yeni bir şifreyle değiştirebilirsiniz.

Uğur

Teknolojiye meraklı olan yazarımız, güncel gelişmeleri AndroideGeL için yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu