AndroidMobil

Android’in Yeni Versiyonu Lollipop, %0,1 Oranında Kullanılıyor!

Mobil cihazlarda işletim sistemi en fazla olarak kullanılanların başında gelen Android, kendi bünyesindeki sürümler arasındaki kullanım oranlarının verilerini açıkladı. Google’nin yayınladığı verilere göre, Android’in son yayını olan Lollipop %0,1’den daha az kullanım oranına sahip olduğu için, Android versiyonları arasında en az kullanılan sürüm olarak listeye dahi giremedi.

Listedeki kullanım oranlarına bakıldığında Jelly Bean, geçen ayın lideri olduğu gibi Kasım ayını da diğer versiyonlara nazaran açık ara önde kapattı. İkinci sırada ise %33.9 kullanım oranına sahip olan KitKat 4.4, Ekim ayına göre kullanım oranını artırmış gözüküyor. Listeye giren diğer Android versiyonlarına göz attığımızda ise, Ekim ayına kıyasla Kasım ayı kullanım oranlarında bir düşüş söz konusu. Google’nin yayınladığı listede 3. sırada yer alan Gingerbread, 2. sırada Ice Cream Sandwich ve sonuncu sırada Froyo 2.2 bulunuyor. Son zamanlar adından sıklıkla söz ettiren Android 5.0 Lollipop ise listeye henüz girebilmiş değil. Listeye girememesinin yanı sıra, %0,1 kullanım oranının altında yer alması, Android işletim sistemini tercih edenlerin ve Lollipop güncellemesine sahip olmak isteyenlerin kafalarını karıştırmış durumda.

Ancak Android işletim sistemlerini Lollipop ile güncellemek isteyipte bu tabloyu görenlerin, kafalarını karıştıracak bir durum olmadığı önceki versiyonların ilerleyiş şekillerine bakıldığında görülebiliyor. Zira Android KitKat 4.4‘te ilk çıktığı dönemlerde benzer bir kullanım oranı ile listeye girememişti. KitKat 4.4 ardından birkaç ay içerisinde istikrarlı bir artış göstererek, Jelly Bean‘ın ardından ikinci sıraya oturmuştu. Diğer sürümlerde de aynı durum söz konusu olup, Android 5.0 Lollipop’unda benzer bir şekilde hızla artan bir kullanım oranına sahip olup, zirveye oynaması bekleniyor.

Android Lollipop
Android Lollipop
Android versiyonlarının yanı sıra gerek Apple’nin mobil işletim sistemi olan İOS sürümleri, gerekse Windows Phone sürümleri de benzer durumlarla karşı karşıya kalmışlardı. Android 5.0 Lillipop‘un şuan için beklenen kullanım oranına ulaşması zor gibi gözükse de, bunun en büyük nedeni Lollipop versiyonundan sonra Android’i tercih edecek olan firmaların yeni cihazlarının çoğunun hala piyasaya sürülmüş olmamasından kaynaklanıyor. Android işletim sistemini kullanan firmaların, yeni cihazlarını piyasaya sürmesiyle beraber, Android 5.0 Lollipop’unda kullanım oranının hızla artması ve hatta zamanla en çok kullanılanlar listesinde ilk iki sırayı alması bekleniyor.

Fikirleriniz bizim için değerlidir. Yorumlarınızı aşağıdaki yorum panelinden bırakarak, diğer okuyucularımız ile fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Diğer Android Haberleri

A. Özgün Okay

Teknoloji konularına hakim olan yazar, Android işletim sistemine de ayrı bir ilgi duyar. AndroideGeL.com sitemizin kurucusu olup, en güncel haberleri paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu